През последните две десетилетия сме свидетели на една много особена и интересна версия на интернет цензура. Без значение дали искате или не, разпространяването на информация, както и търсенето на различна гледна точка – този все по-често срещан елемент в мрежата – не е толкова лесна задача. Причините са повече от много и цензурата функционира на местата, където все още се говори за една особена диктатура. Няма смисъл да говорим за конкретни управляващи, примерите са повече от много. Интересен факт е, че въпросната не може да се случи без участието или изключването на различни дигитални компании.
В началото на 2022 г. ще открием, че има сериозно ограничение и налагане на най-различни филтри. Повечето могат да се разминават много сериозно с помощта на VPN, но генерално ще открием, че интернет се радва на своята цензура.
През пролетта на 2021 г. в Китай се отбелязва 32-тата годишнина от клането на площад Тянанмен. От самото събитие са направени редица снимки и всеки човек, който не се намира на територията на Китай, има пълната свобода да ги разгледа. Изненадващо, повечето потребители на Bing търсачката, разработена от Microsoft, не позволява подобно търсене. Търсенето на снимката с танка, която показва протестиращ, застанал пред китайските танкове, необходимо е просто да потърсите „Tank Man“ и търсачката ще бъде залята със снимки. Проблемът е, че изведнъж в тази търсачка няма да откриете нищо, но само при условие, че се намирате в Китай. На всяка друга точка е логично, че може да се запознаете с историята зад нея.
Според хората в Microsoft, това е била човешка грешка, но това е най-доброто, което може да откриете като отговор, поради простата причина, че никой друг не иска да говори. Твърди се, че Microsoft са качили всички теми в черния списък на своята търсачка по погрешка, ограничавайки някои по-деликатни теми в мрежата.
Истината е, че никой не е готов да работи с Китай, когато става въпрос за предоставянето на дигитални услуги, това е една изцяло затворена тема и не случайно ще открием, че гиганти като Google и Yahoo! просто спряха да работят и се отказаха да предлагат своите услуги. Други подобни платформи като Facebook, Snapchat и X-Twitter също не са достъпни. Обичайното обяснение е, че Китай може да направи собствени много по-добри такива платформи, но истината е малко по-различна.
Въпреки основните проблеми, някои от по-сериозните наблюдатели на пазарния дял от дигитални услуги ще забележат, че Microsoft не се притеснява да поддържа цензурата на Пекин. Самият Бил Гейтс е един от приближените до Китай и често говори за най-различни иновации по отношение на медицината и науката, като цензурата остава много далече от неговата основна гледна точка.
Дори и след отказът му да бъде част от Microsoft през 2020 г. самите условия за работа и запазването на статуквото продължават. През 2023 г. един от най-богатите хора в света се среща със Си Дзинпин. Китайският президент описва Гейтс като един от неговите стари приятели. Въпреки това има една тенденция и е малко трудно да се приеме, че именно Гейтс е човекът, който винаги доставя най-различни услуги на страни с по-авторитарно или напълно авторитарно правителство. Въпреки това е ясно, че Китай не е един от най-големите потребители на Microsoft, оказва се, че от страната има едва 1.8% участие в глобалните продажби.
И това може да не е най-добрата новина, но Bing се радва на сериозно внимание и в рамките на почти 2 десетилетия ще открием, че е един от предпочитаните методи за правене на проучвания в интернет. Като говорим за проучвания, посочваме броя на хора, които използват тази търсачка. Друга изненада е, че към настоящия момент, Bing се намира на много изгодна позиция и поделя пазара с китайската търсачка Baidu.
Има и разумно обяснение, тъй като Microsoft е компанията, която започва по-сериозно партньорство с редица китайски компании в търговията, производството, медицинското оборудване, автомобилите и дори в енергийния сектор.
Мнението на китайската дивизия на Microsoft е, че именно с подобна симбиоза е възможно за тях да стигнат до бизнеси и потребители, които по друг начин няма да бъдат достъпни. През 2022 г. китайската дивизия обещава да разшири броя на заети в компанията си, като магическото число е 10 хиляди души. По мнението на китайските дипломати, Bing има много ясни параметри и остава безплатна и подредена, генерално погледнато, Microsoft работи изцяло по законовите разпоредби на Китай и запазва своята социална отговорност.
Всичко това е една прекрасна новина за хората, които стоят в този сектор на територията на Китай. Същото не може да бъде споделено, когато историята се гледа извън границите на Китай.
Рисковете за лоша дипломация и проблеми, особено с Китай, винаги са били на дневен ред, тъй като и до днес има достатъчно апетити относно Тайван, а сега историята не е по-различна, когато на картата се появява и добре познатия изкуствен интелект.
Другият проблем е социален. Няма компания, която да не получава критики, когато дойде време за правене на бизнес в Китай. Мнозина посочват редица дупки в законите за човешките права и демокрацията. Проблемът е, че Microsoft твърди, че следва същите мотиви и иска да направи света малко по-добро и свободно място, но същевременно идва онзи момент, когато парите имат малко по-различен живот от идеологията.
Странно е, че същевременно може да се открият и някои много странни твърдения като
„Bing е най-малко цензурираната търсачка в Китай и позволява достъп до сериозни дялове от информация, те могат да бъдат открити въпреки наложената цензура от китайските закони.“
По мнението на някои от отговорниците относно дейността на Bing в Китай, Microsoft твърдят, че елиминират само онези търсения, които отговарят на изискването на китайския закон, но ако резултатите по никакъв начин не засягат закона, те ще бъдат достъпни за всеки потребител. Самите Microsoft предпочитали да останат на този пазар и да доставят необходимата информация на своите клиенти, вместо изцяло да ги отрежат от информацията, която по принцип търсят в Bing.
Оказва се, че китайската цензура има много интересен маниер и често се обогатява, премахвайки най-различни сайтове, термини и други. Фразите са посочени на английски и на китайски. Някои от забранените фрази са „човешки права“, „Нобелова награда за мир“, „комунист“, „политическа корупция“ и въпросният площад, за който сме писали много. Други болни теми за Китай са „Далай Лама“, „демокрация“ и подобни. Търсенето на подобни думи ще изпрати на потребителя съобщение, че има наложено ограничение в регулация на местния закон за разпространение в интернет.
Китай не харесва западни новинарски сайтове и Уикипедия, освен това няма интерес към теми като етническо малцинство и не може да разглежда потъпкването на човешки права. Това не е изненада за компании като Google, но Bing е много далече от тези проблеми.
Той стартира своята работа на 1 юни 2009 г. И само 20 години след това не обръща внимание на протестите, същите, които са се интересували от демокрация в Китай, а не от комунизъм. На 20-тата годишнина Bing спира да работи. Microsoft започва да търси причината в своя телевизор, докато не се оказва, че достъпът им е ограничен на локално ниво. След една седмица става ясно, че тези ограничения са вдигнати, но Google се отказва да оперира повече там. По мнението на хората на Сергей Брин е станало ясно, че списъкът на забранени думи от стотици думи е нараснал на хиляди. Основните мотиви на Брин са за даване на гланост, особено на политически дисиденти, както и да има свобода на интернет, но остава само идеята. През 2018 г. компанията Google има идея за завръщане, но бързо се отказва.
След като Baidu получава санкции за промотирането на лекарства, които нямат никаква стойност. През 2016 г. един студент умира, след като е открил подобно лекарство против рак. Тъй като скандалът е голям и Baidu търпи сериозни критики, аудиторията обръща много внимание на Bing. Има моменти, в които определени теми са забранени за Microsoft. изследване на Гражданската лаборатория, намираща се в университета в Торонто, показва, че Baidu е много по-агресивен върху своята цензура, но пък Bing е един от много добрите колаборатори. Не само, че изчезват основни термини, но с тях отиват и всички разговорни термини за маркиране на събития, включително 6/4, както е по-популярен протеста.
Bing работи по особено интересен начин в Китай, търсачката винаги преминава през местен сървър, където са поставени всички видове цензури. С помощта на изкуствения интелект могат да се проверяват почти всички видове сайтове в Китай, при това по думи и съдържание, а скоро може да се очаква и подобна практика в подкасти и други подобни. И това е моментът, в който дори Мечo Пух страда от цензура, поради простата причина, че по някаква причина прилича на китайския президент.
Тук идва и човешката гледна точка, защото инженери на Microsoft напускат компанията, защото многократно са повдигали въпроса и своите притеснения относно цензурата, но това продължава да остава далечна тема.
Технологичният гигант е губил редица спорове с китайските власти. След премахването на ограниченията в Skype и коментирането на различни теми, Китай забранява употребата му изцяло. Същото се случва и с LinkedIN – там пък се говори за ограничаването на различни фигури, които говорят за защита на човешките права. И точно по тази причина има и специална китайска версия на Windows, която се инсталира на 300 до 500 милиона компютъра. Друга причина за широкото затваряне на очи е, че китайската дивизия на Microsoft е една от най-големите в чужбина. Цензурата идва и с позитиви, Китай може да предложи редица специалисти, които работят върху развитието на изкуствения интелект, а това е ценна придобивка.
И всичко това идва с цената на премахването на човекът с танка, това се случва през 2021 г. Лабораторията на Торонто проверява още един път през следващата година и се оказва, че грешката е вярна, но този път липсват и имената, които са малко по-чувствителни на политическата сцена в Китай. Това е сделката, която се случва, поне по мнението на някои от напусналите в Microsoft. Всичко е бизнес, а той идва с цената на цензурата.