Биохимичните ефекти на електромагнитните оръжия

| от |

Електромагнитните оръжия, известни още като електронни бомби, са проектирани да изпускат мощна светкавица от радио- или микровълни. В зависимост от енергията на електромагнитния импулс ефектите могат да варират от изключване на електронни схеми в машини до физиологични ефекти при хора.

Импулсът, освободен от електромагнитно оръжие, трае изключително кратко време – около 100 пикосекунди (една десетмилиардна част от секундата). Поглъщането на този взрив от висока енергия от всичко, което е способно да провежда електричество, включително човека с неговите нерви и неврони, го поразява.

През 40-те години на миналия век се провеждат изследвания и разработки за въздействието на електромагнитните оръжия върху хора и животни. В периода 1940-1945 г. японците изразходват значителни суми за създаването на „лъч на смъртта“. Когато преглеждат тези изследвания, военните на Съединените щати стигат до заключението, че е възможно да се разработи оръжие, което да произвежда електромагнитен лъч, способен да убива хора на разстояние от 10 до 15 километра.

И изследванията върху животни потвърждават смъртоносния характер на електромагнитното излъчване – дължината на вълната от 60 сантиметра унищожава белодробните клетки на мишки и мармоти, а вълната, по-малка от 2 метра, унищожава мозъчните клетки.

Електронната стимулация може да има и несмъртоносни ефекти върху хората. Тайни изследвания, проведени в САЩ след Втората световна война, показват, че електронното стимулиране на различни области на мозъка на участниците в тестовете може да предизвика екстремни емоции на ярост, похот и умора. Друга изследователска програма, наречена Операция Нокаут, проведена в института „Алън Мемориал“ в Монреал, Канада, разкрива, че електрошокът предизвиква амнезия. След като тези експерименти стават публично достояние, ръководителят на изследването, д-р Юън Камерън – тогава изтъкнат психиатър – е подложен на остра обществена и професионална критика.

През 60-те години на миналия век Агенцията за перспективни изследователски проекти за отбраната на САЩ проучва здравните и психологическите ефекти на нискоенергийните микровълни за оръжейни приложения. Така е доказана способността на микровълните да увреждат сърцето, да спуква кръвоносни съдове в мозъка и да предизвикват халюцинации.

Много учени предполагат, че изследванията на разрушителните ефекти на електромагнитното излъчване продължават и до днес. Въпреки това, нарастващите ограничения върху информацията, която може да бъде получена чрез американския Закон за свобода на информацията, затрудняват подобна проверка. През 1993 г. в документ на Военновъздушния колеж на САЩ, озаглавен „Несмъртоносни технологии и въздушна сила“, са документирани нискочестотни, „акустични“ и микровълнови оръжия с висока мощност, които биха могли да възпрат или отслабят хората.

Нискочестотните електромагнитни вълни, известни също като акустични вълни, се използват широко от десетилетия във функции като ултразвукови апарати. Акустичните вълни обаче могат да предизвикат и вибрации на вътрешните органи на хората, а резултатът от това може да бъде гадене, диария, болки в ушите и объркване. Дискомфортът се увеличава с приближаването към източника.

Електромагнитните лъчения с по-къса дължина на вълната предизвикват различни ефекти. Често срещан пример е микровълновата радиация, която в микровълновата фурна може да се използва за загряване на храни и течности, но когато е насочена към хора, кара атомите да вибрират, което от своя страна генерира топлина и на разстояние 200 метра телесната температура може да се повиши от нормалните 37 до 42 градуса. При по-близко разстояние това повишаване може да бъде още по-голямо и става вече смъртоносно.

Микровълновите електромагнитни оръжия също могат да зашеметят жертвата – в резултат от стимулирането на периферните нерви. Едновременната активност на много нерви претоварва способността на мозъка да обработва постъпващата информация и може да предизвика загуба на съзнание.

Биохимичният ефект от излагането на микровълни зависи от разстоянието от източника, тъй като електромагнитните полета стават много по-слаби, колкото по-далече стигат.

Експериментите с много нискочестотно електромагнитно излъчване показват, че то може да накара мозъка да освободи химикали, които предизвикват сън, или да освободи химикал, наречен хистамин, който предизвиква грипоподобни симптоми, които отшумяват, когато излъчването спре.

Не всички електромагнитни оръжия са военна тайна. В търговската мрежа се предлага устройство, наречено „Миотрон“, което излъчва бързи електромагнитни импулси, които обезсилват движението на волевите мускули като влияят на електрическите импулси, които нормално преминават от нерв на нерв в мускулите. Неволевите движения, като например на сърцето и на мускулите, които управляват белите дробове, не са засегнати. По този начин жертвата губи способност да се движи или да говори. Ефектът продължава, докато мускулите не се реполяризират; приблизително 30 минути.

 
 
Коментарите са изключени за Биохимичните ефекти на електромагнитните оръжия