Защо лилиите са толкова токсични за котките?

| от |

Оказва се, че отговорът е загадка…

Съществуват много цветя и растения, наречени лилии, но именно видовете истински лилии – тези, които принадлежат към рода Lilium – и дневните лилии – род Hemerocallis – причиняват отравяне. Други извън тези групи също могат да бъдат токсични, но не толкова вредни, или да засягат само различни части на тялото.

Hemerocallis fulva - flower view 02

Hemerocallis fulva

При поглъщане на каквато и да е част от лилия, тя засяга бъбреците на котката, причинявайки им остро увреждане. Това може да доведе до бъбречна недостатъчност само за 24 часа, а ако не се лекува, може да се стигне и до фатален край.

Достатъчно е само една малка хапка, за да се стигне до ефекта. „Лилиите са толкова отровни, че котката може да получи фатална бъбречна недостатъчност само ако отхапе лист или венчелистче от растението, оближе прашец от лапите си или пие вода от ваза с него“, казва в изявление д-р Лари Каугил, почетен професор във Факултета по ветеринарна медицина в Калифорнийския университет в Дейвис.

Мистериозен токсин

Като се има предвид колко сигурно е, че лилиите са вредни за котетата, и сериозността на тяхната токсичност, би било лесно да се предположи, че учените знаят и какво точно ги прави толкова опасни.

Тези неща обаче не е чак толкова лесно да се определят и се оказва, че токсинът, който стои зад отравянето, все още не е идентифициран. Но учените все пак имат някои идеи.

Според статия от 2010 г. има предположение, че токсинът всъщност е метабол, продукт на нетоксично съединение в лилиите, което се разгражда в котката след поглъщането му. Предполага се също така, че този метаболит е специфичен за котките, тъй като не изглежда да има същите ефекти при други животни като кучетата (въпреки че яденето на лилии може да им причини стомашно разстройство).

Въпреки че има няколко начина за лечение – включително изпразване на стомаха, активен въглен и вливане на течности – неблагоприятната последица от непознаването на спецификата на токсина и механизма му на действие е, че това затруднява разработването на по-специфична, целенасочена терапия за него.

Какво да правим?

Както разбрахте, отравянето е доста ужасно, така че на първо място е важно въобще да се избягва досега на животинката с растението. Най-лесният начин е като не държите лилии вкъщи, а ако котката ви живее на двора, не ги засаждайте.

Разбира се, тези същества водят свой собствен независим и непредсказуем живот и е възможно да похапнат лилия, без да ние да разберем. В такъв случай ранните симптоми, за които трябва да внимавате, могат да включват повръщане, слюноотделяне и по-малко ядене. Котките може също така да им липсва енергия или да заслабнат.

Ако се появи някой от тези симптоми, най-добре е незабавно да се свържете с ветеринарен лекар.

 
 
Коментарите са изключени за Защо лилиите са толкова токсични за котките?

Повече информация Виж всички