Вкаменен ембрион на динозавър бе открит съвършено запазен в яйце

| от |

В Южен Китай бе открит ембрион на динозавър, за който се твърди, че е може би най-добре запазеният, откриван някога.

Яйцето на динозавъра, което съдържа ембриона, избледнява седи от десетилетие в склад в Природонаучния музей Yingliang Stone в Нанан, Китай – до 2015 г., когато служител забелязва кости, които стърчат от черупката, и се замисля дали пък то не може да съдържа неизлюпен динозавър.

„Музеят разбра, че може да става въпрос за важен екземпляр и затова се свърза с нас, за да разгледаме яйцето“, казва Уайсъм Ма от Университета в Бирмингам във Великобритания. „Ние от своя страна бяхме изненадани да открием в него този красиво запазен ембрион.“

24-сантиметровият скелет на неизлюпения динозавър е навит вътре в яйцето, като главата му е плътно прибрана в тялото. Яйцето е дълго 17 сантиметра и широко 8 сантиметра.

Характеристиките на скелета предполагат, че това е овирапторид – двукрак динозавър, който има глава и пера и наподобява птица.

„Изглежда, че яйцето е на възраст между 72 и 66 милиона години. Вероятно е заровено бързо в пясък или кал, за да се запази толкова забележителното“, казва Ма и допълва: „Много рядко се намират ембриони на динозаври, особено толкова непокътнати.“

Ембрионите на съвременните птици също заемат подобна прибрана поза, за да се предпазят при излюпване. Това предполага, че позата е еволюирала за първи път още при динозаврите, а не в съвременните птици, както се смяташе преди, според Уайсъм Ма. „Никога не сме имали достатъчно добре запазени ембриони, за да видим това“, казва тя.

Малко се знае за произхода на яйцето, освен че е открито в индустриалния парк Шахе в град Ганджоу в Южен Китай и е дарено на музея през 2000 г. „Не сме сигурни как е било открито за първи път, но предполагаме, че е при нещо, свързано с строителни работи“.

Профили на различни овирапториди

Oviraptoridae е група от подобни на птици, тревопасни и всеядни манирапторни динозаври. Те се характеризират със своите беззъби, подобни на папагал човки и в някои случаи с гребени. Като цяло са малки, с дължина между 1 и 2 метра в повечето случаи, въпреки че някои екземпляри от групата са огромни. Понастоящем овирапторидите са известни само от късната креда на Азия, като най-известните видове и пълни екземпляри са открити единствено в пустинята Гоби в Монголия и северозападен Китай.

Дори в късната Креда голяма част от тази област е била пустинен или поне много сух терен. В много от местата, където се срещат, овирапторидите са сред най-разпространените динозаври, след анкилозаврите и протоцератопсидите. Това е в съответствие с идеята, че те са били предимно тревопасни животни, които са склонни значително да превъзхождат месоядните като брой в дадена среда. Те изглежда са били много по-изобилни в сухите местообитания, доминирани главно от малки динозаври, отколкото в по-влажните екосистеми, където големите динозаври са често срещани. Същият модел важи и за протоцератопсидите, което показва, че и двете групи са предпочитали сухи, подобни на пустиня местообитания и са се хранели главно с различни видове ниски растения, които виреят в сух климат.

Първоначално се смятало, че овирапторидите са специализирани в краденето на яйца, въз основа на една находка от Монголия, която показва овираптор на върха на гнездо, погрешно приписвано на цератопсовия динозавър Protoceratops. Въпреки това, открития през 90-те години на миналия век показват, че идеята не е правилна. Все пак някои учени предполагат, че овирапторидите може да са се хранили с черупчести неща като яйца или миди. Въпреки това, животните, специализирани в ядене на храна с черупки, обикновено имат широки, подобни на човешките зъби. За разлика от тях, челюстите на овирапторидите имат тънки, остри ръбове. Спрямо другите известни животни, клюновете на овирапторидите най-много наподобяват тези на тревопасните дицинодонт синапсиди, които обикновено се считат за тревопасни. Техните човки също имат прилики с клюновете на тревопасните папагали и костенурките.

Доказателства за частично месоядство обаче при някои овираптори идва от един скелет на гущер, запазен в телесната кухина на екземпляр и два излюпени черепа на Byronosaurus, намерени в гнездо на Citipati.

 
 
Коментарите са изключени за Вкаменен ембрион на динозавър бе открит съвършено запазен в яйце

Повече информация Виж всички