Вегетарианците имат около 2 пъти повече депресивни епизоди от хората, които ядат месо, според ново проучване.
Проучването, базирано на данни от друго проучване, в Бразилия, съвпада с по-ранни изследвания, които откриват по-високи нива на депресия сред тези, които се отказват от месото. Новото проучване обаче предполага, че тази връзка съществува независимо от хранителния прием.
Може да изглежда лесно да се разгледа връзката между диета и специфични здравословни проблеми и да се приеме, че първото причинява второто чрез някаква форма на хранителен дефицит.
Все пак новият анализ, публикуван в Journal of Affective Disorders, взема предвид широк спектър от хранителни фактори, включително общ прием на калории, прием на протеини, прием на микроелементи и нивото на обработка на храната. И стига до извода, че по-високите нива на депресия сред вегетарианците не са причинени от хранителното съдържание на диетата им.
Какво тогава може да обясни връзката между вегетарианството и депресията? Има ли някакъв нехранителен механизъм, който кара първото да причинява второто? Или връзката се свежда до нещо съвсем друго?
Първо, възможно е депресията да е причина хората да са по-склонни да станат вегетарианци, отколкото обратното. Симптомите на това ужасно психическо състояние могат да включват размишление върху негативни мисли, както и силно чувство за вина.
Ако приемем, че депресираните и недепресираните хора са еднакво склонни да се сблъскват с разстройващата истина за кланиците и фабричното отглеждане на животни, възможно е депресираните хора да са по-склонни да размишляват интензивно върху тези мисли и по-вероятно да се чувстват виновни за ролята си в създаването на пазарното търсене на месо.
Депресираният вегетарианец в този случай не греши непременно да мисли по този начин. Докато депресията понякога се характеризира като имане на нереалистично негативни възприятия, съществуват доказателства, които предполагат, че хората с лека до умерена депресия имат по-реалистични преценки за изхода от несигурни събития и по-реалистични възприятия за собствената си роля и способности.
В случая наистина има жестоко отношение към животните в месодайното производство. И това наистина се дължи на потребителското търсене на евтино месо...
Второ, възможно е придържането към вегетарианска диета да причинява депресия по причини, различни от храненето. Дори и в диетата да не липсва някакво „щастливо хранително вещество“, може да се окаже, че отказът от месо причинява депресия по други начини.
Например, приемането на вегетарианска диета може да повлияе на отношенията с другите и участието в социални дейности и понякога може да бъде свързано с подигравки или други форми на социален остракизъм.
Вече споменахме, но трябва да подчертаем, че новото проучване се основава на данни от проучване, събрани в Бразилия – страна, известна със своята диета, богата на месо. Някои данни сочат рязко увеличение на вегетарианството в Бразилия през последните години, преминавайки от 8% през 2012 г. до 16% през 2018 г. Въпреки това, неотдавнашната статия анкетира над 14 000 бразилци и открива само 82 вегетарианци – едвам-едвам повече от половин процент.
Човек трябва да се зачуди дали същата връзка между вегетарианството и депресията ще се наблюдава и в Индия или други страни, където вегетарианството е по-скоро социална норма. И също така – дали с нарастването на процента вегетарианци в развиттите страни ще видим връзката да изчезва с времето?
И накрая, възможно е вегетарианството и депресията да не са причина едно за другото, а и двете да са свързани с някакъв трети фактор – личностни характеристики, преживявания… Например, жените са по-склонни от мъжете да бъдат вегетарианци и да изпитват депресия. Бразилското проучване обаче взема под внимание пола и изключва тази конкретна трета променлива.
Друга променлива обаче, която не е изследвана, но изглежда правдоподобно да е свързана както с вегетарианството, така и с депресията, е излагането на изображения на насилие в месната индустрия. Предотвратяването на жестокостта към животните е най-често цитираната причина от вегетарианците да избягват месото.
Документални филми като „Dominion“ и „Earthlings“, които показват жестокостта в месната индустрия, не могат лесно да бъдат описани като позитивни. Човек може да си представи, че някой, който гледа този вид документалки, би станал както вегетарианец, така и депресиран.
Та има няколко възможни причини за връзката между вегетарианството и депресията – и нито една от тях не е в храненето. Вместо това, оказва се, че социалната реалност на веганите и вегетарианците може да допринесе за депресия, депресията може да доведе до повишена вероятност да станете вегетарианец или както вегетарианството, така и депресията може да са причинени от трета променлива, като излагане на изображения на насилие върху животни в месната индустрия.