Стареенето протича в една посока уж – всички ние бавно остаряваме, косите ни посивяват и няма връщане назад. Същото обаче не може да се каже за гребенестите ктенофори. Когато нещата станат трудни, тези странни морски създания имат невероятно рядката способност да завъртат часовника на биологията си назад и да се възвръщат в по-младежката си форма.
Само няколко избрани вида са способни на това „обратно стареене“ обаче. Най-вече Turritopsis dohrnii, или „безсмъртната медуза“ – единственият известен вид, който претърпява обратно развитие след началото на половото размножаване. Сега, с добавянето на ктенофората Mnemiopsis leidyi към този ексклузивен списък, учените предполагат, че пластичността на жизнения цикъл в животинския свят може да е по-разпространена, отколкото се предполагаше досега.
„Фактът, че открихме нов вид, който използва тази способност, повдига завладяващи въпроси за това колко разпространена е тя сред животинското царство“, казва в изявлението си авторът на изследването Джоан Ж. Сото-Анжел.
Ктенофорите са една от най-старите все още съществуващи животински линии. Въпреки че за тях е известно, че имат забележителна способност за регенерация и са способни да се размножават полово като ларви, като по този начин размиват границата между зрялост и незрялост, никога не е документирано, че могат обратно развитие. Това е така, докато Сото-Анжел не се натъква на нещо любопитно в лабораторията си.
Една възрастна ктенофора сякаш изчезнала от аквариума му, а на нейно място се появила ларва. Възможно ли е това да е един и същ индивид? Сото-Анжел, заедно с другия автор на изследването Павел Буркхардт, се опитват да разберат това.
Двамата излагат възрастните M. leidyi на серия от стресове като глад и физически наранявания, и в резултат на това наблюдават как загадъчните безгръбначни, удивително, демонстрират способността си да се върнат обратно към ларевния стадий на развитието си.
От 65 медузи, с които изследователите експериментират, 13 показват пълно връщане от възрастни (лобати) към ларви (цидипиди). Тези новопревърнати ларви имат характерно закръглено тяло, две напълно оформени пипала и нямат лобове и устица – също типична цидипидна морфология. Други седем ктенофори развиват пипала, но само частично реабсорбират лобовете и/или устицата.
„Да наблюдаваме как те бавно преминават към ларва, сякаш се връщат назад във времето, беше просто забележително“, казва Сото-Анжел. „За няколко седмици те не само промениха морфологичните си характеристики, но и имаха напълно различно хранително поведение, типично за ларвите.“
Като се има предвид колко стари са тези същества – смята се, че са се появили преди около 700 милиона години – изследователите предполагат, че обратното развитие може да е също толкова древно; те може да са го правили в продължение на еони.
„Много вълнуващ момент за нас“, казва Буркхард. „Това откритие ще отвори вратата за много важни открития. Ще бъде интересно да се разкрие молекулярният механизъм, движещ обратното развитие, и какво се случва с нервната мрежа на животните по време на този процес“.