Как казвате на някого, че се интересувате от него в романтичен план? Каквито и да са методите и тактиките ви, те бледнеят в сравнение с тези на рибите балони (Тетраодонтови, още фугу и риба таралеж).
Ние не оценявахме мащаба на техните ритуали за чифтосване, докато учените не се обединиха с водолази, за да разкрият произхода на едни „тайнствените кръгове“, които се появяват на морското дъно. Творенията им говорят сами за себе си, когато се видят от въздуха, но по-дребните детайли – и по-точно финият пясък – всъщност ни карат да осъзнаем колко много работа полагат мъжките, за да се ухажва партньорка за мъжките риби балони.
През 1995 г. водолази откриват любопитна структура край остров Амами Ошима в Япония. Там на морското дъно те забелязват гигантски кръг, сякаш издълбан в пясъка. Никой не знае откъде се е взел и дали е дело на човек, на друго животно или на някакъв екологичен процес.
Екип от учени се заема с разследването и през 2011 г. първи установява, че отговорът е малка рибка, която по някакъв начин е в състояние да създаде структура, 16 пъти по-голяма от нейния размер, използвайки цялата сила, която може да събере в скромното си 12-сантиметрово тяло. Видът, Torquigener albomaculosus, е официално описан едва през 2015 г.
Учените създават две зони за наблюдение на морското дъно край плажовете Сейсуи и Катецу. Те успяват да заснемат репродуктивните практики на мъжките от подготовката до грижата за яйцата (като тези практики общо могат да стигнат до 10).
Всяка рибка започва със създаването на кръгла структура на морското дъно, което ѝ отнема между 7 и 9 дни. Можете да видите по-подробно работата на една от тях в това видео:
Колкото по-дълго работи, толкова по-детайлни стават кръговете, а заради начина, по който плува, най-финият пясък отива към центъра.
Учените забелязват също, че мъжките украсяват творенията си с черупки и коралови фрагменти, като същевременно премахват всичко, което се намира в центъра им. И само когато се направят тези последни корекции, женските започват да посещават творенията им.
Когато някоя женска се приближи до конструкцията, мъжкият започва да плува наоколо, за да вдигне финия пясък в центъра. Ако женската влезе в кръга, мъжкият се отдръпва и се втурва обратно към нея многократно. Ако тя в крайна сметка се впечатли подобаващо от тази хореография и последва чифтосване, яйцата се снасят в централната част на творението, което вече се превръща в гнездо.
Работата на рибата балон на ранен етап (a), на среден етап (b), на последен етап (c) и след хвърляне на хайвера (d). Изображение: H Kawase et al (2013), CC BY-NC-ND 3.0
„При изследваните в това проучване видове балони гнездото има три необичайни характеристики, които никога не са били откривани при риби“, пишат авторите на изследването. „Първо, радиално подредени хълмове и долини са създадени извън мястото на гнездото; второ, хълмовете са украсени с фрагменти от черупки; и трето, финият пясък частици е събран в мястото на гнездото. И трите характеристики са завършени и поддържани преди чифтосването, когато женските посещават мястото на гнездене, и след това са разрушени.“
Кръглите структури са красиви за човешкото око, но за женските рибки може би това, което се намира в средата, наистина ги спечелва. Поведението на мъжкия и формата на неговото творение – всичко това допринася за придвижването на фини пясъчни частици към центъра на кръга, където, ако има късмет, женската ще снесе хайвера си.
Значението на този фин пясък, казват учените, може да е причината, поради която те не използват едно и също гнездо два пъти. След това херкулесовско усилие, изразходвайки повече от седмица за разместване на пясъка и събиране на черупки, мъжките изоставят гнездото и изграждат ново.
Те могат да се върнат на същото място, но действителните постройки никога не се използват два пъти и според тях това може да се дължи на факта, че едно репродуктивно събитие изразходва голяма част от наличния фин пясък. Така че трябва да се започне отначало.
Създаването на невероятни структури, за да се спечели партньорка, е нещо, което наблюдаваме при множество видове риби, както и при други животински групи като птици и бозайници, а и при нас, хората. Въпреки това, както пишат изследователите, тези кръгове са уникални, що се отнася до рибните произведения на изкуството, и наистина трябва да са едно от най-великите творения на природата.