Най-възрастната известна дива птица – албатрос на име Уисдъм – снесе яйце на крепката възраст от 74, след като по-рано тази година си е намерила нов партньор.
Уисдъм е идентифицирана и белязана за първи път от биолози, след като снася на атола Мидуей през 1956 г. Тъй като албатросите не снасят преди да навършат пет години, Службата по риба и дива природа на САЩ сега оценява възрастта ѝ на поне 74 години.
Всяка година през ноември тази популация албатроси се връща на атола в северната част на Тихия океан, за да си намери партньор, разбира се, след впечатляващи ухажорски танци.
От Службата за рибни ресурси и дива природа на САЩ смятат, че Уисдъм може да е снесла 50-60 яйца през живота си, като до 30 от тях са пораснали в пълноценни пилета. Повечето биха били с дългогодишния ѝ партньор Акеакамай, с когото тя прекарва впечатляващите 60 години.
„Всяка година, в която Уисдъм се завръща, научаваме повече за това колко дълго могат да живеят морските птици и да отглеждат малки“, обяснява биологът от Службата за риба и дива природа на САЩ д-р Бет Флинт в изявление през 2021 г. „Нейното завръщане не само вдъхновява любителите на птици навсякъде по света, но и ни помага да разберем по-добре как можем да защитим тези грациозни животни и местообитанията, от които се нуждаят, за да оцелеят в бъдеще.“
Но от 2021 г. натам Акеакамай не успява да се върне на мястото на гнездене и специалистите смятат, че е починал. Но тази година Уисдъм породи надежди, че може да се чифтоса отново, когато през март беше забелязана да се ухажва активно с други птици.
„Поне на 70 години, смятаме, че Уисдъм е имала други партньори“, добави д-р Флинт. „Въпреки че албатросите се чифтосват за цял живот, те могат да си намерят нови партньори, ако е необходимо – например, както сега най-вероятно е станало, ако надживеят първия си партньор.“
Уисдъм е била малко извън сезона, но след като се е върнала на атола през ноември тази година, е била забелязана да общува с нов партньор. Сега Службата за риба и дива природа на САЩ обяви, че тя е снесла яйце на 74-годишна възраст.
„Тя е уникална“, каза биологът Джон Плиснер в предаването Today на радио BBC 4. „Не познаваме други, които да са дори близо до нейната възраст. Следващите най-възрастни, за които знаем, че са тук [на атола] в момента, са на около 45 години“.
SHE DID IT AGAIN!
— USFWS Pacific (@USFWSPacific) December 3, 2024
Wisdom, the world’s oldest known wild bird, is back with a new partner and just laid yet another egg.
At an approximate age of 74, the queen of seabirds returned to Midway Atoll National Wildlife Refuge last week and began interacting with a male. pic.twitter.com/6qomvs0rKL
Повечето яйца се снасят на атола в началото на декември. Инкубационният им период е 64-65 дни, като повечето нови малки се излюпват през януари/февруари на следващата година. Чакането може да е напрегнато, но всеобщото мнение е, че пиленцето има реални шансове да се излюпи живо и здраво.
„Би трябвало“, добави Плийснер. „Всяка година се излюпват около 70-80% от яйцата, които се снасят тук. След това около 50% от тях действително оцеляват и напускат Мидуей.“