Какво е супербактерия?

| от |

Повечето от нас са чували думата „супербактерия“ от новините или интернет, обикновено последвана от някаква здравна информация – но какво всъщност представлява това нещо? И има ли повод да сме загрижени?

Супербактериите са микроорганизми – не само бактерии, но и вируси, паразити и гъбички – които могат да причинят инфекциозни заболявания, но не могат да бъдат спрени от обикновените начини на лечение. Тоест те имат антимикробна резистентност (АМР), а някои супербактерии могат да станат резистентни дори към няколко лекарства.

Тази „свръхспособност“ те развиват чрез ДНК мутации или чрез хоризонтален трансфер на гени. Това може да им осигури различни начини за избягване на смъртта от антибиотиците, като например протеини, които могат да изпомпват антимикробните лекарства от клетката или да ги разграждат.

Може би сте чували за някои примери за супербактерии като метицилин-резистентния Staphylococcus aureus (MRSA), някои щамове на Mycobacterium tuberculosis и Pseudomonas aeruginosa. Някои щамове на грипни вируси са развили резистентност към антивирусни лекарства, както и някои видове гъбички Aspergillus и Candida. Plasmodium falciparum, който причинява малария, е пример за паразит, който може да се справи с антималарийно лечение.

Причината, поради която супербактериите предизвикват безпокойство, е същата, поради която те са супербактерии – резистентността към някои лекарства ограничава броя на начините за лечение на дадена инфекция, а това означава, че има по-голям шанс тя да стане по-сериозна…

Като пример нека вземем една от най-известните супербактерии: MRSA. Тя може да бъде резистентна не само към метицилин, а това може да доведе до сериозни проблеми. Въпреки че може да започне като подути, болезнени, червени петна по кожата, където бактерията е инфектирала, тя може да се разпространи и по-дълбоко.

Това може да доведе до по-сериозни симптоми като пневмония и инфекции на кръвоносната система. Без лечение MRSA може да доведе до сепсис и дори до смърт.

Въпреки че вече има по-нови лекарства за борба с нея, това не означава, че тя вече не е проблем; смята се, че през 2021 г. е убила 130 000 души по света. Да не говорим, че лечението на резистентни към лекарства инфекции все още е сложно – което често означава и скъпо. Ето защо тя остава приоритет за Световната здравна организация (СЗО) в нейния списък с приоритетни бактериални патогени за 2024 г.

„Заболеваемостта, смъртността и разходите за здравни грижи, дължащи се на MRSA, не могат да бъдат подценявани и тя продължава да буди сериозна загриженост поради постоянното си разпространение и потенциално тежките инфекции“, се казва в списъка на организацията.

Ако нещо не се промени, ситуацията също няма да се подобри – и това се отнася за всички видове АМР, а не само за MRSA. В едно скорошно проучване се прогнозира бъдещата глобална тежест на АМР и картината не е никак приятна: авторите изчисляват, че смъртните случаи, свързани с бактериална АМР, могат да се увеличат с близо 75%.

Причината за това потенциално увеличение също не е толкова проста, колкото един-единствен фактор; микроорганизмите могат естествено да развиват резистентност с течение на времето, но се смята, че АМР е предизвикана от прекомерна или неправилна употреба употреба на антимикробни средства, липса на контрол на инфекциите и все по-свързания свят. Изследователите дори предполагат, че изменението на климата може да изиграе роля – а ние не се справяме много добре с него.

Не звучи чудесно – но има причина да се надяваме, че прогнозите няма да се превърнат в реалност.

„Прогнозите за 2050 г., според които милиони годишни смъртни случаи се дължат на АМР, са обезсърчителни, но не са неизбежни“, казват съавторите на изследването Томислав Местрович, асоцииран професор в Института за здравни показатели и оценка; и Люсиен Свечински, научен работник там, през 2024 г. „Като увеличим глобалния фокус върху научните изследвания, разработването на лекарства, превенцията на инфекциите и по-добрите грижи за пациентите […], можем да смекчим най-лошите резултати.“

Съдържанието на тази статия не е предназначено да замени професионален медицински съвет, диагноза или лечение. Винаги се обръщайте към квалифицирани здравни специалисти с въпроси, които може да имате във връзка с медицински проблеми.

 
 
Коментарите са изключени за Какво е супербактерия?

Повече информация Виж всички