Скорошно проучване на способността за проява на сила и равновесие във връзка със стареенето стигна до заключението, че поради постепенното разрушаване на мускулите няколко прости теста, които можете да направите сами вкъщи, могат точно да покажат възрастта на тялото ви.
Предвид факта, че през 2020 г. приблизително 14 милиона възрастни американци съобщават, че са падали случайно през предходната година, изследването на тези ключови показатели на стареенето и тяхното въздействие върху равновесието може да помогне на обществото.
Така екип от изследователи събира 40 лица на възраст над 50 години и анализира силата на захвата на горните крайници и силата на колената, както и задачи, включващи стоене на двата крака и на един (като е тествано равновесието на доминантния и недоминантния крак.) с отворени и затворени очи, както и походка в изправено положение,
Установено е, че възрастта не оказва значително влияние върху походката – но влияе върху силата и равновесието. При тестовете за сила се наблюдават различия между половете, тестовете за баланс не показват отклонения, свързани с пола на участниците. Въпреки че показателите за сила изглежда се влияят в по-малка степен от възрастта, способността за равновесие във всички групи е значително засегната, като най-силно влияние на годинките се наблюдава при способността на участниците да стоят на един крак.
Резултатите показват, че при него продължителността на равновесието намалява с 2,2 секунди на десетилетие за недоминиращата страна и с 1,7 секунди на десетилетие за доминиращата страна. При двустранното стоене те установяват увеличаване на постуралното люлеене с 6,3% на десетилетие при отворени очи и 10,4 % при затворени.
Макар че извадката на изследването е твърде малка със сравнително тесни възрастови параметри, за да се направят окончателни заключения, то изтъква начините, по които влошаването на мускулите влияе върху специфични функции на стареещия организъм.
Такава загубата на мускулни маса, сила и функции заради напредването на възрастта се нарича саркопения. Въпреки че може да засегне хора и на средна възраст, тя обикновено се свързва с влошаване на състоянието при по-възрастните, особено при тези с хронични заболявания. Смята се, че между 5 и 13% от хората на възраст 60-70 години са засегнати от саркопения – което допринася за риска от падания и фрактури.
„Саркопенията е едно от най-тежките последици от стареенето“, пишат авторите на статията. „Адекватната мускулна сила, ефективната походка и доброто равновесие, които намаляват с възрастта, са решаващи фактори, който допринася за независимостта и благополучието на хората. Изследването как стареенето влошава тези параметри е от решаващо значение както за пациентите, така и за лекарите.“