Животът на Земята е крехък…
През многото милиарди години от историята на нашата планета са изчезнали безброй видове. Човечеството също е допринесло за този процес по различни начини, като последният от тях, разбира се, е климатичната криза. Съхраняването на биоразнообразието на Земята е сложна, но важна задача. Вече съществуват много хранилища, в които се съхраняват различни екземпляри за всеки случай. А сега международен екип предлага да се изгради такова хранилище и на Луната.
Ръководител на предложението е д-р Мери Хагедорн от Националния институт по зоология и консервационна биология към Смитсониън (САЩ). Идеята е да се създаде пасивно и дълготрайно съоръжение за съхранение на най-застрашените животински видове на Земята. Пробите ще бъдат криоконсервирани и мястото – Луната – има предимство. На полюсите ѝ има кратери, чиито дъна никога не виждат слънчева светлина и там температурата винаги остава под -196°C.
Това е изключително благоприятна предпоставка за дългосрочната стабилност на такова хранилище; пробите могат да бъдат съхранени без човешка намеса или енергия, а това са две от най-неудобните и рискови изисквания сред многото, които имат земните хранилища.
Има го и факторът околна среда. Атмосферата на Луната е толкова тънка, че на практика е вакуум – така че няма за какво да се притесняваме за времето. А земетресенията на Луната не приличат на земните. Трезорите на Земята се строят в труднодостъпни и стабилни райони, но това само минимизира опасностите, а не ги премахва. Известното глобално хранилище за семена в Шпицберген трябваше да бъде ремонтирано, след като неочакваното размразяване на заобикалящия го вечен лед доведе до изтичане на вода във входния тунел.
Рибка от вида Asterropteryx semipunctata
Идеята има потенциал, но не става въпрос просто да се изстреля капсула до Луната и да се приключи. Екипът разглежда различните предизвикателства, пред които би се изправило изграждането на такова хранилище. Едно от тях е транспортирането, разбира се. Друго е как да се предпазят пробите от радиацията. Третото пък е самото управление на такова съоръжение.
Екипът ще разработи протокол, като използва един-единствен вид – Asterropteryx semipunctata. Лунното биохранилище ще криоконсервира проба от животинска кожа с фибробластни клетки; от фибробластите могат да се правят клонинги.
Екипът се надява да изгради партньорства с космически агенции и да проведе тестове на Международната космическа станция, за да имитира някои от условията и предизвикателствата.