Спането с отворени очи е по-често срещано, отколкото си мислите

| от |

Ако някога сте делили едно легло с човек с нощен лагофталм, особено ако не ви е предупредил предварително, възможно е малко да сте се постреснали – хората с това заболяване не затварят напълно очите си, докато спят, което си е ефектна изненада. Обикновено обаче това не е вредно състояние и вероятно е доста по-често срещано, отколкото предполагате.

Лагофталмът, неспособността за пълно затваряне на очите, се среща в няколко форми и с различна степен. Думата идва от гръцката lagos, която означава „заек“, поради наблюдението, че зайците могат да спят с отворени очи благодарение на третия си клепач. Нощният лагофталм при хората се отнася конкретно до отворените очи по време на сън.

Съобщенията за този особен феномен датират от много отдавна. Според историята древният китайски военачалник генерал Чжан Фей, живял в края на II и началото на III век пр. н. е., успява (временно) да се измъкне от убийци благодарение на факта, че спи с отворени очи.

明人画张飞像轴

Чжан Фей

Това е състояние, което привлича вниманието, но няма толкова много реални научни разработки за него. В един доклад за случай от 2019 г. на 7-годишен пациент се казва, че то е „рядко срещано в медицинската литература, като малко се знае за епидемиологията или клиничните му характеристики“.

Що се отнася до това колко често може да се среща, това проучване предполага, че около 5% от възрастните са засегнати, но оценките варират, като някои предполагат, че до 20% от хората могат да спят с отворени очи. Много от тях може дори да не знаят, че го правят.

Съществуват различни възможни причини за това състояние, включително наранявания на очите, парализа на лицевите нерви, и по-рядко инфекциозни заболявания. При някои хора има анатомични фактори, които затрудняват затварянето, като например болестта на Грейвс, която често кара очите да изпъкнат.

Освен възможността да стреснете приятелите си, представлява ли нощният лагофталм сам по себе си сериозен медицински проблем?

Според Medical News Today лагофталмът обикновено не води до „тежки усложнения или увреждане на очите“. Най-големият проблем, освен че може да повлияе на съня ви, е, че очите могат бързо да изсъхнат, ако прекарват дълги периоди от време незащитени от клепача – има причина да мигаме толкова често през деня.

Заболяването на сухите очи е много често срещано – смята се, че до 50% от хората могат да бъдат засегнати от него в някаква степен. Признаците включват повишено овлажняване на очите – това може да звучи парадоксално, но много хора със сухи очи имат повишено производство на сълзи – усещане за нещо в окото, както и болка или дразнене, особено сутрин.

Рядко се случва хората със сухота в очите да получат тежки, трайни увреждания на очната повърхност, но все пак е възможно.

Ако имате тези симптоми и подозирате, че може да имате нощен лагофталм или сухота в очите като цяло, струва си да се обърнете към очен лекар. Той вече може да ви насочи към допълнителни изследвания, за да проучи възможните основни причини, и да препоръча лечение, което може да помогне за поддържане на очната повърхност смазана и защитена. Обикновено се използват капки и мехлеми, както и залепване на клепачите през нощта.

 
 
Коментарите са изключени за Спането с отворени очи е по-често срещано, отколкото си мислите

Повече информация Виж всички