Да тичате до тоалетната сякаш на всеки пет минути, а там да ви посрещне парещото усещане, е достатъчно да накара много хора да посегнат към сока от червена боровинка – може би едно от най-разпространените „лекарства“ за инфекции на пикочните пътища. Но дали науката го подкрепя? Ново метаанализ показва, че може би да.
Екип от изследователи от Бондския университет, Оксфордския университет и Хелзинкския университет преглеждат научната литература, за да открият общо 20 проучвания, в които продукти от червена боровинка – включително сок, но също така таблетки и самия плод – са използвани като интервенция при ИПП.
Анализирайки тези проучвания, изследователите се опитаха да отговорят на един основен въпрос: трябва ли сокът от червена боровинка или други продукти от червена боровинка да се препоръчват за превенция и лечение на ИПП?
Според авторите резултатите сочат, че да, сокът (най-вече) от червена боровинка има потенциала да е полезен.
Като цяло екипът установява, че в 18 от проучванията групите от хора, които консумират сока, са имали 54% по-нисък процент на инфекцията в сравнение с тези, които не са били лекувани, и 27% по-нисък в сравнение с тези, които са получавали плацебо течност.
„Сокът от червена боровинка също така води до 49% по-ниска употреба на антибиотици в сравнение с плацебо течността и 59% в сравнение с липсата на лечение“, пишат авторите, като установяват също, че всички продукти на боровинката, но най-вече сокът, намаляват честотата на симптомите на ИПП.
Въз основа на това авторите заключават, че „доказателствата подкрепят употребата на сок за профилактика и лечение на ИПП“.
В тези констатации обаче има доста съществена уговорка; увереността на изследователите в доказателствата (доколко категорично те доказват, че сокът от червена боровинка трябва да се използва като интервенция), варира от „умерена до много ниска“, пишат те в проучването.
Това не е точно отлично – необходима е много по-голяма сигурност, за да може сокът да се превърне в пълноценна клинична интервенция. Авторите също така отбелязват, че повечето от участниците в проучванията са били жени, което означава, че изводите също не могат да се прилагат за всички и че при някои от проучванията е имало висок риск от пристрастие поради участието на производителите на продукти от червена боровинка.
Макар че изводите от анализът не са достатъчно убедителни, за да могат лекарите веднага да препоръчат това лечение пред антибиотиците, фактът, че има някакви доказателства, макар и слаби, подчертава необходимостта от по-задълбочено проучване на техния потенциал.
„Повече от половината жени страдат от инфекции на пикочните пътища, а антибиотиците са основното лечение, предписвано от лекарите“, казва в изявление водещият изследовател д-р Кристиан Моро. „С нарастването на антибиотичната резистентност е жизненоважно да се идентифицират ефективни интервенции, които не са свързани с лекарства.