Хората в сайта Reddit обсъждат стара градска легенда, според която астронавтите на НАСА получават капсули с цианид – или други средства с аналогична цел – в случай, че се окажат в ситуация, в която всяка надежда за завръщане на Земята е изгубена.
„Вероятно е странен въпрос, но може би някой има някаква представа? С един приятел се чудим дали астронавтите носят нещо като капсули с цианид или нещо подобно, в случай че има извънредна ситуация, в която са изправени пред неизбежна смърт“, пише във въпроса си потребителят ClinkzZ90. „Например, когато има сериозни проблеми със системите за поддържане на живота (кислород, вода и т.н.) или при сценарии като ядрена война, заради която вече няма възможност да се върнат на Земята.“
Краткият отговор на въпроса е не: НАСА не издава капсули за самоубийства. Въпреки това първият космонавт, извършил излизане в открития космос, Алексей Леонов, заяви, че преди екскурзията си му е било издадено такова хапче.
Нека започнем с НАСА. Американската космическа агенция никога не е давала на астронавтите хапчета, в случай че мисиите се объркат. Джим Ловел – командвал мисията на „Аполо 13“ – обяснява, че в космоса те всъщност не са и необходими.
„Хората често ме питат: „Ти имаш ли хапче за самоубийство?“ или нещо подобно. Но такива не са необходими. Всичко, което трябва да направиш, е да отвориш малкия клапан на люка и след това малкия вентилационен клапан…“ – обяснява той, позовавайки се на мисията Аполо 13.
„Никога не бих се замислил за това на Аполо 13, докато не изгубя всякаква надежда. И тогава идеята ни беше, ако всякаква надежда е изгубена, ако минем покрай Земята – да речем, че сме надмогнали гравитацията на Земята и сме в орбита около Слънцето… Моята идея беше да действаме, нали, докато имаме различни опции, докато можем да издържим, да изпращаме данни… Вероятно щяхме да бъдем по-далеч в открития космос от всички досега. И след това, нали, ще решим какво да правим… Може би всички ще се самоубием, като отворим вентилационния клапан. И това щеше да е краят на мисията.“
Слухът, че астронавтите на НАСА носят хапчета за самоубийство, може да е дошъл от романа „Контакт“ на Карл Сейгън или от неговата филмова адаптация, в която на главния герой е издадено такова хапче.
Но в крайна сметка знаем има поне един космонавт, който отговаря положително – че му е било дадено хапче, в случай че мисията му се обърка. Това е Алексей Леонов – който на 18 март 1965 г. провежда първата в историята космическа разходка, прикрепен към кораба си само с въже с дължина 5,35 метра.
Макар че в крайна сметка разходката е успешна, тъй като той излиза и се връща благополучно, на Леонов не му е много забавно вън.
„Скафандърът „Беркут“ на Леонов се издуваше, което затрудняваше сгъването на крайниците му. Поради това той не успя да натисне копчето за камерата, монтирана на гърдите му. Така не успява да направи снимки на „Восход 2“, нито пък да възстанови камерата, монтирана на „Волга“, която записва излизането му“, обясняват Дейвид С. Ф. Портри и Робърт К. Тревиньо в книгата „Разходка до Олимп“.
По време на разходката, което още повече влошава положението, потта му започва да се стича по скафандъра, като космонавтът заявява, че е бил „до колене“ в пот. След 12-минутна навън той се връща в космическия кораб, но опасността все още не е отминала.
„Последните сведения гласят, че той нарушава процедурата, като влиза в шлюза с главата напред, след което се е заклещва странично, когато се обръща, за да затвори външния люк. Това го принуждава да намалил налягането в скафандъра си, за да може да се огъне достатъчно, за да се освободи. Наскоро Леонов разкри, че е имал самоубийствено хапче, което е могъл да погълне, ако не е успял да влезе във „Восход 2″ и Беляев е би бил принуден да го остави в орбита.“
Никой друг космонавт не е казвал, че му е било издавано такова хапче. Както беше посочено по-горе, ако мисията обърка нещо фатално, има много лесни начини да се умре в космоса…