В продължение на векове историите за крал Артур и неговите рицари на Кръглата маса в Камелот са сред най-известните легенди в западната история. Популяризирани за първи път през XII век, те са преработвани и допълвани от поколение на поколение и като се появяват в сборници по целия свят.
Оказва се обаче, че все още има да се откриват нови части от тези емблематични приказки. Изследователи, които проучват имотни регистри в библиотеката на университета Кеймбридж, наскоро откриха ръкопис на легенда за Артур, скрит в подвързията на имотен регистър от XVI век.
С помощта на високотехнологични изображения учените потвърдиха, че ръкописът, датиран от XIII или XIV в. и написан на старофренски език, е продължение на легендата за прочутия крал. През XVI в. той е бил бракуван и използван като подвързия за имотни регистри, където остава забравен в продължение на векове.
Средновековен ръкопис
Ръкописът е открит в тази кутия със свитъци. // Университетът Кеймбридж
През 2019 г. изследователи, които преглеждат в библиотеката на Кеймбриджкия университет документи за имоти, откриват кутия със свитъци, която съдържа документи за имоти от XVI в.
Във вътрешността на подвързията на записите обаче бил скрит нечетим ръкописен фрагмент. Любопитството на изследователите се разпалило и те се заели да разгадаят текста.
Традиционните методи на изследване биха изискали физическо разгъване и манипулиране на фрагмента, което го излага на голям риск от разкъсване поради възрастта му. Тъй като не желаят да рискуват потенциални щети, изследователите избрат по-технологичен вариант, който би им позволил да оставят фрагмента на място, но да го сканират и разгънат в цифров вид.
„Преди 30 години фрагментът щеше да бъде изрязан и разгънат. Но днес запазването му in situ ни дава изключително важна представа за архивните практики през XVI в., както и достъп до самата средновековна история“, заявява в прессъобщение от университета д-р Фабри-Теранчи, специалист по френски колекции в библиотеката.
Изследователите Блажей Микула (вляво) и Амели Деблауе (вдясно) сканират ръкописа. // Университетът Кеймбридж
Използвайки 3D сканиране и мултиспектрални изображения, изследователският екип разкрива текста на фрагмента – преди това невидим с просто око – и успява да разкодира съдържанието му под гънките.
Мултиспектралното изобразяване разкрива бележки от XVI век в долната лява част на ръкописа. // Университетът Кеймбридж
Изненадващо изследователите разбрали, че става въпрос за старофренска приказка за крал Артур, легендарния английски владетел, който се възкачва на трона, след като изважда меча Екскалибур от скала – действие, което може да бъде извършено само от законния крал на Англия.
От XII в. насам легендата за Артур е една от най-известните приказки в Европа. А с последното откритие историята придобива нов живот.
„Suite Vulgate du Merlin“
Крал Артур, автор Чарлз Ърнест Бътлър (1903 г.). // Публично достояние
Историята за крал Артур датира още от V в., когато уелски поети и разказвачи на истории започват да говорят за легендарен крал на британците, който се е сражавал храбро срещу саксонските нашественици.
През XII в. историкът Джефри от Монмаут написва своята „История на британските крале“, в която популяризира приказката за Артур и добавя емблематични детайли като Екскалибур, рицарите на Кръглата маса и сър Ланселот.
През вековете се появяват различни допълнения към историята, които добавят нови драми, романтика и храбри истории.
Този последно открит ръкопис, написан между 1275 и 1315 г., някога е бил част от „Suite Vulgate du Merlin“, продължение на легендата за крал Артур, написана на старофренски език. Историята, която включва разкази за сър Ланселот и Свещения Граал, е била бестселър за времето си.
„Suite Vulgate du Merlin„ ни разказва за ранното управление на Артур, за отношенията му с рицарите на Кръглата маса и за героичната му борба със саксонците“, обяснява д-р Фабри-Теранчи пред Би Би Си. „Тя наистина го показва в положителна светлина – млад герой, който се жени за Гуиневир, измисля Кръглата маса и има добри отношения с Мерлин, неговия съветник.“
В първата история сър Гауейн, рицар, който се сблъсква с германските саксонци, побеждава враговете си с Екскалибур. Във втората крал Артур и неговият двор организират банкет, на който Мерлин влиза, преди да се присъедини към краля в битката.
Сър Гауейн, един от най-известните рицари на Кръглата маса и звезда на повече от 10 артуриански легенди. // Wikimedia Commons
Днес са открити по-малко от 40 ръкописа на „Suite Vulgate du Merlin“. Този конкретен екземпляр е оцелял непокътнат до XVI век, преди да бъде сгънат, разкъсан и зашит, за да се направи подвързия за архивната книга.
През XVI в. британските читатели все още се наслаждавали на легендата за крал Артур, но я предпочитали на родния си английски език. По-старите версии на историята на френски ставали все по-неактуални, което вероятно обяснява защо този ръкопис е бил преработен за подвързия.
Сега този ръкопис не само дава на изследователите безценна възможност да изучават средновековното ръкописно майсторство и еволюцията на легендата за краля, но и доказва успеха на най-съвременните технологии за изследване на крехки исторически артефакти.