Музикални хроники: Как Маргарет Тачър и уличните протести вдъхновиха Judas Priest за най-големия им хит

| от |

Само след няколко дни България отново ще посрещне хеви метъл величията Judas Priest.

Една от най-значимите групи в жанра, която съществува още от края на 60-те, ще представи у нас новия си албум Invincible Shield на 19 юли в зала „Арена София“.

Българската публика ще се убеди, че Роб Халфорд и компания все още са в невероятна форма, ще чуе и вечните им хитове, един от които е така добре познатата Breaking the Law. Ако поискате от някой фен да ви изреди най-популярните и разпознаваеми метъл песни, вероятно една от първите споменати ще бъде именно тази.

Дори само китарният риф е достатъчен да ви накара да се впуснете в бесен хедбенгинг, както са правили милионите слушатели на бандата в четирите десетилетия от създаването на песента. Но как и защо възниква Breaking the Law и какво я прави толкова актуална и днес?

Композицията е резултат от решението на бандата да се стреми към по-опростено и изчистено звучене в шестия си албум British Steel. Вместо да наподобява изпипаните и комплексни аранжименти от по-ранните албуми, Breaking the Law представлява мощна и здрава китарна музика в най-изчистената ѝ форма.

Фронтменът Роб Халфорд признава, че в онзи период Judas поне донякъде са повлияни от AC/DC, след като са обикаляли с тях на европейското им турне през 1979-а. Така идва и готовността да бъде създадена толкова семпла в същината си песен, базирана на китарния риф и на една повтаряща се фраза, служеща за припев.

Margaret Thatcher stock portrait (cropped)

Маргарет Тачър

Тъй като е написана в трудните времена при управлението на Маргарет Тачър във Великобритания, Breaking the Law няма как да не бъде възприета като протестна песен. Без да изпада в каквато и да е конкретика, текстът улавя раздразнението на работническата класа през онази 1980 г. 

„Беше период на големи раздори в Обединеното кралство, включително и в правителството. Миньорите стачкуваха, автомобилистите стачкуваха, имаше протести по улиците“, разказва Халфорд. „Беше ужасно време, но това беше стимул за мен да напиша текст, свързан с общата нагласа, която се беше създала“.

Затова песента е не просто по-комерсиална от обичайните за Judas Priest, но и с подчертан заряд за социална промяна – посланието, стоящо зад „нарушаването на закона“, за което пее Халфорд. Усещането, че работническата класа е тотално потисната, създава нуждата от изкуство, което да изрази недоволството и страховете на засегнатите.

Вокалистът на Judas възприема позицията на някой, който се чувства тотално излъган от властващата система и отчаянието го тласка да разбие оковите и да нарушава правилата. „Всяко обещание беше нарушено и сега има гняв в сърцето ми“, пее Халфорд в Breaking the Law, а по-късно се обръща към прослойката на привилегированите: „Не знаете какво ни е, нямате си никаква идея. Ако имахте, щяхте и вие да правите същото“.

Халфорд винаги е уверявал, че Breaking the Law не промотира по никакъв начин насилието. Тя е написана не само като реакция на конкретни протестни действия и обществено недоволство, а и като призив за промяна в по-широк смисъл. Затова си остава толкова универсална песен и посланието ѝ звучи все така актуално. 

Освен химн на хеви метъла и запомнящ се радио хит, Breaking the Law е и песен на недоволните, които са готови да вземат нещата в свои ръце и да ги променят към по-добро.

Промяната винаги отнема време, но трябва да започне отнякъде. А музиката обединява хората както малко други неща могат да го направят – и Judas Priest са доказателство за това. В техните способности ще се убеди за пореден път и българската публика, когато избухне заедно с Роб Халфорд и компания на софийска почва.

 
 
Коментарите са изключени за Музикални хроники: Как Маргарет Тачър и уличните протести вдъхновиха Judas Priest за най-големия им хит

Повече информация Виж всички