Музикални хроники: Дяволските рога – Как един древен жест беше усвоен от Black Sabbath и се превърна в емблема на метъла

| от |

Всички познаваме типичния жест с ръка, известен като „рогатия знак“, „козата“ или като „дяволските рога“, превърнал се в символ на тежката музика по цял свят.

Но откъде произхожда жестът с вдигането на показалеца и кутрето и как така се свързва завинаги с рока и метъла и с феновете на твърдите стилове? Няма как да се говори за авторство на жеста, тъй като той съществува от дълбока древност. Естествено, както и с всеки знак, този може да значи различни неща в различните култури и религии. На места ще бъде разтълкуван като нещо обидно, докато в Италия например се счита, че предпазва от злото и от лошия късмет.

Иронията е, че докато един метъл фен може да го свързва с мощна музика, хедонизъм и дори някакви сатанински послания, в будизма той е използван за прогонване на демони. В музиката разпространеният разказ е, че „дяволските рога“ навлизат благодарение на считаните за родоначалници на метъла Black Sabbath.

Geezer Butler, Ronnie James Dio, 2009

Един от най-големите певци в тежката музика Рони Джеймс Дио обикновено е първият, който се свързва с „рогата“, защото е с най-голям принос за разпространената им употреба. Дио редовно прави жеста с пръстите по времето си като вокалист на Sabbath, за да се отличи от своя предшественик Ози Озбърн, често използвал прочутото V – знака на мира.

Самият Рони Джеймс Дио признава преди повече от две десетилетия, че не е първият музикант, който въвежда употребата на „дяволските рога“, но може да се каже, че той прави жеста модерен в метъл музиката. „Толкова много го използвах, че се превърна в моя запазена марка, докато аудиторията на Бритни Спиърс не реши също да го прави. Така че с това малко изгуби значението си“, въздъхва Дио.

Той не твърди, че е автор на жеста, но парадоксално, един друг легендарен музикант има нахалството да изрази такова становище и това е Джийн Симънс от Kiss. Басистът излиза с твърдение, че първи е въвел комерсиалната употреба на жеста през 1974 г. Детайлът е, че реално Симънс опитва да си присвои авторство върху малко по-различна версия на знака с изпънат настрани палец, носещ значението „Обичам те“ в американския жестомимичен език. 

Един от лидерите на Kiss обаче не успява с тази инициатива, пък и няма кой да му повярва, защото по-ранната употреба на „дяволските рога“ е достатъчно добре документирана. Всъщност жестът върлува в Black Sabbath още преди Рони Джеймс Дио да се присъедини към групата и една популярна снимка от 1969 г. показва басиста Гийзър Бътлър, размахал гордо емблематичната конфигурация от пръсти.

„Това наистина си беше нещо мое“, заявява Бътлър. „От 1968-а нататък правех „дяволските рога“. Когато Рони дойде в групата, на най-първия му концерт всички в публиката показваха знака на мира на Ози и той не знаеше как да реагира. Но ме видя как показвам „рогата“ по време на песента Black Sabbath. И няколко вечери по-късно каза: „Не мога и аз да правя знака на Ози, може ли да взема този твоя с дяволските рога?“ И аз му казах „Да, давай“. Той взе да го прави и го популяризира“, гласи версията на Бътлър.

Версията на Рони Джеймс Дио е малко по-различна и той посочва, че това е нещо италианско, което е взел от баба си и което символизира защита от зли очи и вещици.

Statue of Guru Padmasambhava (Guru Rinpoche), the patron saint of Sikkim (cropped)

Има обаче една друга музикална група, която може да претендира, че въвежда „рогата“ дори по-рано от Black Sabbath. Това е окултната рок банда Coven, активна от края на 60-те и през 70-те. 

Групата е американска и е с сформирана в Чикаго, но очевидно повлиява на бирмингамците от Black Sabbath. Дебютният албум на Coven Witchcraft Destroys Minds & Reaps Souls (1969) e възхвала на сатанизма и там за пръв път в музиката се забелязва знакът на „дяволските рога“. Няма как да е случайно и че басистът на Coven Майкъл Грегъри Озбърн е вписан като „Оз Озбърн“ в обложката на албума, а първата песен в изданието се казва… Black Sabbath.

Тъкмо от онези времена са първите случаи, в които членовете на Coven употребяват „рогата“. Групата даже заплашва да съди Джийн Симънс през 2017-а заради опита му да патентова жеста, и твърди, че го е въвела в музиката още през 1967-а. За сравнение, Black Sabbath се сформират през следващата година и даже до август 1969-а все още се казват Earth и не са издали първия си албум. 

Все пак, след всичките тези години, „дяволските рога“ запазват някаква мистерия около себе си и около своята връзка с музиката. Може би това е отчасти причината жестът все още да е толкова въздействащ и привлекателен за публиката на метъл концерти по цялото земно кълбо.

 
 
Коментарите са изключени за Музикални хроники: Дяволските рога – Как един древен жест беше усвоен от Black Sabbath и се превърна в емблема на метъла