На 28 март една млада двойка в Южна Корея направи грешката на живота си. Те прекарват неделния ден в Lotte World Mall в Сеул и забелязват доста привличаща вниманието картина в изложбата Street Noise. Възприемат кофите и четките за боя, които лежали под творбата, като покана, и с ентусиазъм направили няколко собствени щриха върху платното – с което съсипват картина на стойност 440 000 долара.
Картината обаче е била изложена по този начин от 2016 г., когато американският художник на графити Джон Андрю Перело я довършва пред публика за изложбата „Големите графити“ в Центъра за изкуства в Сеул. Перело, който се подвизава под псевдонима JonOne, е решил да не реагира на инцидента, според The Independent. Виновниците са били заловени.
Служителите в галерията веднага уведомяват полицията, след като забелязват новите мазки с четка на 28 март. Записите от охранителните камери ясно показват кой е извършил престъплението, а двойката изразява искрен срам при разпита от властите.
Картината на Перело е единствената в галерията, която няма рамка поради размера си, с който със сигурност привлича погледа – 7 на 2,5 метра. За съжаление, същото правят и инструментите, нарочно поставени под нея като неразделна част от творбата.
Властите не са посочили името на двойката, която погрешка добавя свои собствени петна боя към произведението. Канг Ук, съорганизатор на изложбата, води разговори с Перело за това как или дали да възстанови произведението в предишния му блясък – докато организацията е решила да не повдига обвинения.
„Веднага се обадихме в полицията и разговаряхме със застрахователната компания за повредената творба“, казва Канг. „Но като отговорна агенция ще направим всичко възможно, за да сведем до минимум вредата за двойката, която неволно е вандализирала произведението… Те са смятали, че им е позволено да правят това и са допуснали грешка.“
Инцидентът предизвика доста вълнение. По ирония на съдбата той привлече и още по-големи тълпи, желаещи да видят сами вече прословутата картина. Канг използва медийния интерес като възможност да обясни намеренията на художника при позиционирането на инструментите му заедно със самата творба.
„Боите и четките, използвани от художника, са в комплект с платното“, казва Канг и добавя, че те са имали за цел да хроникират и подчертаят работата на художника.
Самият Перело се прочува през последните години и в момента живее в Париж, а през 2015 г. е удостоен с Ордена на Почетния легион на Франция в категорията „Култура и комуникации“. Тази титла се дава на хора с признати безценни заслуги към нацията.
За експерта по корейска попкултура Ха Дже-гюн недоразуменията с някои произведения на съвременното изкуство са очаквани и не е изненада, че публиката може да възприеме четките и боите под платното като покана да се включи. Това важи с особена сила за произведение като „Без заглавие“, което естетически би могло да изглежда изначално като съвместна картина.
„Поради характеристиките на съвременното изкуство ще има много подобни събития занапред“, казва той. „Организаторите на изложби трябва да полагат допълнителни грижи за физическата защита на произведенията, тъй като публиката може да обърка изкуство като това на JonOne с нещо, върху което може да драска.“
За щастие на Перело, изглежда, че това е първият и единствен случай, в който зрител осквернява творбата му. След инцидента въпросната картина е била изложена на няколко изложби, но сега вече има малка ограда, която не позволява на публиката да се приближи до нея – и табели с инструкции: „Не докосвайте“.