Диафонизация: Науката за превръщане на мъртви животни в гумени мечета

| от |

Известен още като ализаринов препарат, този магически трик в химията не е нещо ново, тъй като е разработен още през 1897 г. и модифициран през годините. Ключовата му функция е да фиксира биологичен материал и да го запази по начин, който разкрива вътрешната анатомия, а не външните белези на животното. И ако се чудите какво може да е усещането от такъв образец, те явно напомнят на желирани бонбони.

„В общи линии те се усещат като гигантски гумени мечета с кости“, казва Марк Брин Клайн в книгата си „Stuffed“. „Използвате химия, за да подчертаете основните структури на животното, хрущялите и костите, а след това променяте малко индекса на пречупване, така че начинът, по който светлината работи с кожата и мускулите, да стане прозрачен. Опитвам се да погледна малко по-дълбоко от кожата и да видя подлежащите тъкани, които наистина показват как животното е взаимодействало със света или откъде е дошло, дори.“

Диафонизацията обаче не е подходяща за всеки вид. Гъстото оперение или грубата козина могат да попречат на процеса и обикновено е по-ефективна при малки и млади екземпляри, а не при големи възрастни животни.

Процесът може леко да варира, но се свежда до поредица от стъпки. Първо, животното се обработва с формалин, за да се фиксират тъканите, и се отстраняват кожата и вътрешните органи. Тя се избелва, а трупът се накисва в багрила (като например алциево синьо) за няколко дни, за да се подчертаят хрущялите.

Потапянето в някакъв вид ензимен разтвор (обикновено трипсин) е решаващата стъпка, която прави съществата прозрачни, разграждайки тъканите, така че те стават по-меки и по-прозрачни. Розовочервеният цвят на костите се постига чрез оцветяване с ализариново червено.

Крайният резултат се поставя в консервиращ разтвор за дългосрочно съхранение.

Zenopsis-nebulosa transparent specimen NMMBA

Преди напредването на съвременните технологии диафонизацията е била чудесен начин да се разгледа вътрешността на животното, докато всичките му кости са били все още на място. Сега разполагаме с невероятни начини да получим подробна разбивка на това, което се случва във вътрешността на животното или човека, с помощта на апаратите за ядрено-магнитен резонанс и компютърна томография, но тези образци остават в много музеи като шапка на една от най-яките магии на науката.

 
 
Коментарите са изключени за Диафонизация: Науката за превръщане на мъртви животни в гумени мечета

Повече информация Виж всички