Съдът в Ню Йорк отхвърли иск на писатели срещу „Гугъл” затова, че качва книги в Интернет и по този начин нарушава авторските им права, съобщи „Гардиън”. Делото беше свързано с програмата „Google Books”, която представлява безплатна онлайн библиотека. В Манхатън американският съдия Дени Чин прие аргумента на „Гугъл”, че те по този начин те подпомагат на онлайн изследователи да намерят необходимата информация.
Благодарение на „Google Books”, сканирани и качени онлайн са около 20 милиона книги. Авторите от асоциацията „The Authors Guild” поискаха 750 долара за всяка творба, сканирана без необходимата оторизация. Също така по 750 долара за всяка книга, която е взета от „Гугъл” и копирана в интернет в разрез със закона за авторското право. От най-голямата търсачка в света бяха изчислили, че една евентуална загуба в съда ще им коства повече от 3 милиарда долара.
Съдия Дени Чин реши, че качените онлайн книги помагат на учащи, преподаватели и любители изследователи да намерят информация. Така се допринасяло за обществото. Според него, действията на компанията по-скоро ще увеличат продажбите на книги.
Спорът между „Гугъл” и „The Authors Guild” стартира още през 2005 г. „The Authors Guild” е неправителствена организация, която защитава правата на писателите. В момента неин президент е автора на бестселъри Скот Търоу, а вицепрезидент – Джуди Блум.