Всяко трето българско дете до 7-годишна възраст страда от наднормено тегло. Това коментира проф. Стефка Петрова, специалист по хранене в Националния център за обществено здраве и анализи пред БТА, цитирана от Дарик..
Резултатите сочат, че има тенденция към увеличаване на броя на децата с наднормено тегло и затлъстяване. Тревожно е, че честотата на затлъстяване се увеличава, което създава рискове за развитие на диабет или други сърдечно-съдови заболявания заради нарушаване на липидния статус, коментира специалистът.
Данните са от проучване, извършено през 2013 г. сред 3300 деца от цялата страна. Подобно проучване е било извършено и през 2008 г. в същите училища.
Последователна национална политика за храненето на децата липсва, а малките не получават адекватна информация за хранителни режими нито в училище, нито от родителите си, каза Петрова. Храненето, което се опитваме да въведем в детските градини и училищата не винаги има позитивни промени в резултатите. Това, което се предлага в училищните бюфети, много често не отговаря на наредбата за здравословно хранене. Училищното ръководство трябва да следи за спазването на тази наредба, допълни специалистът.
Петрова напомни, че има и родителски настоятелства, които също биха могли да упражнят подобен контрол и да сигнализират. „Не може всеки ден във всяко училище да има контролни органи. Оказва се, че децата нямат достатъчно плодове и зеленчуци, а храната, която се предлага понякога, дори не е вкусна“, добави тя.
По думите на проф. Петрова теглото на майката преди да забременее е от особено значение за теглото на бъдещото дете. Ако майката е склонна към затлъстяване, то и детето ще се роди едро и с подобна склонност, което пък е риск от развитие на диабет. Бързото наддаване на тегло на новороденото също е предпоставка за затлъстяване, според проф. Петрова. Затлъстяването на майката създава лош модел на хранене у децата, каза още специалистът и уточни, че подобна връзка не е открита между затлъстял баща и дете.
Истинската профилактика на затлъстяването започва в най-ранна детска възраст, каза проф. Светослав Ханджиев, председател на Асоциацията по затлъстяване и съпътстващите го заболявания. Родителите са ангажирани и оставят на заден план детето и неговото хранене. Те трябва да възпитават у децата навици за хранене и движение. Необходимо е достатъчна консумация на плодове и зеленчуци, на вода, сън и физическа активност. Много е важно и консумацията на мляко и млечни продукти. Изследвания сочат, че българските деца консумират много малко мляко. Хората консумират една трета от необходимата дневна доза мляко. На ден е нужно до 280 грама кисело мляко или други млечни продукти, както и толкова прясно мляко, препоръчва експертът.