Ксенофобия, расизъм, десен екстремизъм – Унгария отива все по-надясно. Екстремистката партия Йоббик печели все повече подръжници. В страната се ширят омраза и бездушие спрямо ромите, пише Дойче веле.
Дори някои дясноориентирани унгарски медии бяха възмутени. „Никога досега не сме мразили чуждото така, както днес, пише mandiner.hu, един от водещите консервативни портали в Унгария. Какъв е поводът? Преди седмица будапещенският социологически институт „Тарки“ публикува резултатите от анкета, според които ксенофобията и расизмът никога не са били така широко разпространени в посткомунистическата история на Унгария, както понастоящем. Над 80 процента от анкетираните имат отрицателно отношение към арабите и ромите. Дни след публикуването на анкетата приключи процесът за серията убийства на роми в Унгария. Апелативният съд в Будапеща потвърди тежките присъди за убийците от първа инстанция, произнесени през август 2013 година. Нито обществеността, нито медиите обърнаха внимание на този факт.
Тежки присъди – пълна незаинтересованост
Подобно на случая с ксенофобските убийства, извършени в Германия от групировката „Националсоциалистически нелегални“, става дума за едно от най-тежките престъпления в следвоенната история на Унгария. През 2008-2009 година група десни екстремисти разстреляха шестима произволно избрани роми и раниха други 55. През август 2013 година убийците бяха осъдени на първа инстанция на доживотен затвор без право на преждевременно освобождаване. Техен съучастник беше осъден на 13 години затвор. Апелативният съд потвърди присъдите на първоинстанционния съд. Засега в сила е влязла единствено присъдата срещу съучастника Ищван Чонтош. Тримата предполагаеми убийци – братята Арпад и Ищван Кис, както и Золт Петро обжалват присъдите си пред върховния съд. Върховният съд обаче няма да променя присъдите, а ще проверява процесите от първите две инстанции за формални грешки.
Малко вероятно е върховният съд да даде ход на обжалването. Присъдите бяха произнесени миналия петък при полупразна съдебна зала и неколцина журналисти. „Нямаше почти никакъв интерес“, казва либералният политик Йожеф Гюлаш, който беше член на разследващата комисия и се грижи с други правозащитници за близките на загиналите роми. Ромският правозащитник Йеньо Селет коментира приключването на процеса за телевизионния канал RTL-Klub по следния начин: „Убийствата не предизвикаха никакво особено съпричастие сред обществото, все едно че нищо не се е случило“.
Поредният завой надясно
Този коментар подхожда за цялостното политическо развитие в Унгария. Според последните допитвания, дясноекстремистката партия Йоббик получава одобрение от 28 процента от гласовете на твърдия си електорат, т. е само няколко процента по-малко отколкото управляващата партия на премиера Виктор Орбан. Той отдавна се опитва да спре спадането на популярността на неговата партия Фидес, като подхваща темите на десните екстремисти. Очевидно без особен успех. Повечето унгарски политолози смятат, че по този начин Орбан само подсилва позициите на десните екстремисти.
Правителственото мнозинство също допринася за ширещото се равнодушие спрямо ромите, станали жертви на убийствата. В Унгария не се състоя възпоменателно тържество за жертвите с участието на държавния глава или правителствения ръководител. Едва след натиск от страна на правозащитни организации, оцелелите и близките на убитите получиха миналата пролет минимални обезщетения. При това унгарската държава също носи вина за убийствата на роми, както в случая с ксенофобските убийства от „Националсоциалистически нелегални“ в Германия.
Последните две убийства през април и август 2009 година можеха да бъдат предотвратени, ако следователите си бяха свършили работата като хората и ако тайните служби бяха предали информациите за убийците. Оцелелите и до днес не са чули поне извинение от бившия премиер-социалист Ференц Гюрчани, по чието време бяха извършени убийтвата. Никой не споменава и за пропуските на следствието.
„Какво право имат те да решават, че ако си ром трябва умреш?!“
Същевременно има много открити въпроси по отношение на серията убийства на роми, смята Йожеф Гюлаш. „Имало е най-малко още един съучастник. Имало е и хора, които са финансирали и подкрепяли десните екстремисти. За тях ние нищо не знаем. Досега властите не са дали отговор на тези въпроси“, казва той. Оцелелите и близките на загиналите роми почти без изключение живеят крайно бедно и не можаха да си позволят пътуване до Будапеща за изслушване на присъдите миналия петък. Държавата също не им предложи транспорт до унгарската столица. Крищян Ронто също не можа да присъства на произнасянето на присъдите. На 15 декември 2008 година убиецът прострелва 19-годишния ром с голямокалибрено оръжие. Изстрелът попада в областта на таза. Крищян Ронто се разминава на косъм със смъртта. Оттогава насам е нетрудоспособен. Той се надява, че тежките присъди няма да бъдат намалени. „Какво право имат те да решават, че ако си ром, трябва да умреш?!“ – пита се той. Крищян никога няма да може да проумее това.