Дали орките страдат от летни горещини? На британски учени хрумнала идеята да приложат най-нови климатични модели към Средната земя, описана от Дж. Р. Р. Толкин.
Докато филмът „Хобит: Пущинакът на Смог“ тази седмица излиза по екраните в целия свят, климатолози от университета в Бристол публикуваха резултатите от изследване, извършено от Радагаст Кафявия, който, по думите им, вероятно е първият специалист по околна среда. Базирайки се върху карти, нарисувани от Толкин (1892 – 1973), учените вкарали географските особености на Средната земя в компютърни модели като онези, които са ползвани от Между правителствената експертна група за климатичните промени. В резултат земите на Билбо Бегинс и хобитите се отличават с мек умерен климат като този в централната и източната част на Англия.
В Мордор, където властва мрачният владетел Саурон, пък климатът е сходен с този в Лос Анджелис и западната част на Тексас. Дори без да се държи сметка за влиянието на Саурон, климатът в Мордор е горещ и сух, а растителността – оскъдна, заключава Радагаст Кафявия. Той отбелязва също, че голяма част от Средната земя щеше да е покрита с гъсти гори, ако не бе променена от дракони, орки и магьосници.
„Климатичните модели са базирани върху фундаментални научни изследвания“, заяви Ричард Панкост от университета. „Следователно могат да се приложат не само за Земята, но и за която и да било планета, независимо дали е истинска или въображаема.“
В рамките на изследването климатът на Средната земя е сравнен също с този на нашата планета днес и преди 65 милиона години, през епохата на динозаврите.
„Това е шега, но има и своята сериозна страна“, поясни Дан Лънт от екипа. „Важното е да ползваме най-нови климатични модели, за да симулираме и да опознаем климата на Земята в миналото и да предскажем еволюцията му в бъдеще.“
За феновете на Толкин и любопитните учените са публикували версия на изследването, преведена езика на елфите