Учени получили още едно косвено доказателство за съществуването на т.н. „тъмна материя“. Според теориите, тази недимима субстанция съставлява по-голямата част от масата на Вселената и играе ролята на особен „скелет”, който държи върху себе си всички звезди и галактики.
Тази хипотетична материя я нарекли „тъмна материя”, защото е невъзможно тя да се наблюдава: самата тя не свети и свободно пропуска през себе си светлина. В същото време нейните частици все пак имат маса и затова, например, светлината, преминавайки през сгъстената „тъмна материя” леко се отклонява и изкривява.
Има много теории за това, какво представляват частиците на „тъмната материя”. Един от видовете на тези частици ги нарекли „стерилни”, защото те не реагират с обикновените частици, но могат да се разпадат, изпускайки рентгенови лъчи.
И почти едновременно два колектива съобщили, че успели да регистрират това излъчване от натрупванията на галактики: групата на Алексей Боярски от Лейдънския университет и втората група – от Харвардския университет. Сега са необходими по-точни потвърждения, че такава особеност действително съществува и че тя не може да се обясни, например, с прехода на обикновени атоми от едно състояние в друго. Разказва астрономът Валерий Рубаков за „Гласът на Русия“
„Ако бъде доказано, че нейният произход не е свързан с известните възможности, то може да се окаже, че това е рентгеново излъчване, което става от разпадането на частици на „тъмната материя”. Но за сега още е рано да се говори, че е направено откритие.
Ако тези частици с нищо не реагират, то друг кандидат за званието на частици на „тъмната материя”, по идея, трябва да направи това. Него го нарекли ВИМП. Това е съкращение от „слабо взаимодействащи масивни частици» (weakly interacting massive particles, WIMPs). Тези частици свободно пронизват звездите, Земята, хората, но понякога се сблъскват с обикновени атоми. Наистина, неотдавнашният експеримент по тяхното издирване завърши без резултат“
Предложени са много хипотетични видове частици на „тъмната материя”. Неизбежно наближава епохата, когато учените ще започнат „да напипват” „тъмната материя”. По прогнози това ще стане още в следващото десетилетие.