Бедността и разликата между бедни и богати е най-големият проблем на България. Това сочат резултатите от световното допитване на „Галъп интернешънъл“.
В България най-голямо натрупване на отговори се получава при бедността и разликата между бедни и богати – 23%. Следват икономическите проблеми и безработицата – съответно със 17% и с 15%. Корупцията събира 9%. След нея българите нареждат като проблем в световен мащаб войните и въоръжените конфликти – със 7%, както и престъпността – с 5%.
Така дяловете на отговорите, свързани с бедността, икономическите трудности и безработицата у нас, са над средните за света и това е особено отчетливо по отношение на бедността.
Годишното проучване на УИН/“Галъп интернешънъл“ се провежда в последните месеци на всяка година. Това е традиция от 1977 г. насам, започната под председателството на д-р Джордж Галъп. В последното издание на изследването са интервюирани 66 806 души от 65 държави, което е представително за 77% от световното население. На респондентите бе зададен въпрос кой според тях е най-сериозният проблем пред света като цяло.
21% от анкетираните в световен мащаб посочват корупцията като най-голям проблем, пред който е изправен светът днес – това е най-високото натрупване на отговори сред общо 17-те категории проблеми, тествани в изследването.
Икономическите трудности заемат второто място с 14%. Бедността (пропастта между бедни и богати) е на трето място – с 12%.
Най-големите тревоги по региони са корупцията в Азия (26%), Северна и Южна Америка (19%), Близкия Изток и Северна Африка (15%); бедността за респондентите в Западна Европа (24%) и Източна Европа (20%); в Африка посочват най-често икономическите проблеми (21%).
Цялото изследване може да видите тук.