Липсата на достатъчно сън е основна причина за пътно-транспортните произшествия в Китай в наши дни според експертите по съня се срещнаха в Пекин.
Китайското дружество за изследване на съня посочва, че повечето от катастрофите в страната се случват, когато водачите заспят зад волана. Изследователите от Дружеството препоръчаха китайското правителство да инвестира в проучвания, свързани с връзката между пътно-транспортните произшествия и недоспалите шофьори.
На пресконференцията, проведена от Китайското дружество за изследване на съня, експертите заявиха, че китайците не осъзнават колко опасно е да се шофира, когато човек е недоспал. Затова като мото за тазгодишния Световен ден на съня, който се отбеляза на 21 март, бе избрано „Добър сън – безопасно шофиране“.
Професор Чън Гуейхуа е старши лекар, който специализира в проблемите със съня. Той обясни, че умората и липсата на концентрация, дължащи се на недостатъчно сън, играят основна роля за растящия брой катастрофи по пътищата.
„Изследваният показват, че 30% от ПТП са резултат от сънливо шофиране. Основните фактори, които водят до умора при водачите са недостатъчен сън, лошо качество на съня и липсата на достатъчно почивки по време на дълъг път.“
Статистиките показват, че близо 50 000 души е възможно да загубят живота си в двата милиона пътнотранспортни произшествия, които се случват всяка година в Китай. Учените от Китайското дружество за изследване на съня посочиха също, че катастрофите се случват по-често по време на два периода от денонощието, когато организмът се нуждае най-силно от сън: от полунощ до 8 сутринта и от 13:00 ч. до 15:00 ч..
Заедно с тези, които са избрали за професия шофирането, редовните работници в китайските градове, където животът тече с бързи темпове, също са изложени на висок риск от проблеми със съня.
Син Бин, който е ръководител на отдела за популяризиране на науката и технологиите към Китайската асоциация за наука и технологии, разкри какви рискове крият нарушенията на съня в Китай.
„Почти 1/3 от населението на света има проблеми със съня. Тук в Китай 38.2% от хората страдат от проблеми със съня, процент, който е много по-висок от средния за света, който е 27% според СЗО. Доколкото ни е известно над 80 са заболяванията, които са причинени от недостатъчно сън.“
Проблемите със съня, сред които хъркането, сънната апнея, безсънието, лишаването от сън, синдрома на неспокойните крака, са сред най-честите. Въпреки това повечето китайци не са наясно, че нарушенията на съня могат да предизвикат сърдечно-съдови заболявания.
Този факт кара много експерти в тази област да са на мнение, че не се прави достатъчно за информирането на обществото за опасностите от нарушенията на съня. Инвестициите в научноизследователските дейности свързани със съня също са сравнително малко.
Професор Ху Джъ’ан, експерт по циклите на сън и събуждане в Трети военен медицински университет, казва, че това трябва да се промени.
„Правителството първо трябва да инвестира в изследванията свързани със съня. След това трябва да ръководи развитието на продукти, свързани със съня. Например, устройства, които могат да следят дали шофьорът сънен зад волана, все още не са стигнали до китайския пазар. Правителството трябва да подкрепи тези начални фази.“
Като сравнение, САЩ са водещи в изследванията на съня. Професор Ху смята, че посредничеството ще помогне както за здравето на хората, така и за икономиката.
„Първо, САЩ имат фундаментални изследвания, свързани със съня; второ, те обърнаха внимание на връзката между сънливото шофиране и безопасността на движението по пътищата много по-рано от Китай и други страни. След това те създадоха два начина за справяне с проблема. Първо, те изобретиха устройство за мониторинг на съня. Второ, те също имат устройства за ранна намеса като специални очила, които пречат на шофьора да заспи зад волана.“
Тъй като недостатъчното сън е свързан с катастрофи по пътищата, промишлени аварии, както и с медицински и други професионални грешки, професор Ху призова за по-добра информираност на обществото за рисковете за здравето, както и съответните органи да положат повече усилия за изследването на съня и свързаните с него здравословни проблеми и да публикуват резултатите си.