Радослав Янков се превърна в сензация в рамките на няколко месеца. Българският сноубордист първо спечели два старта за Европейската купа, през декември постигна първа победа за страната ни в паралелния слалом в Световна купа (в Кареца, Италия), след което победи конкуренцията в същата дисциплина и в Бад Гащайн.
През януари Янков ще навърши 26 години. Роден в Чепеларе в семейство на ски-учители, не е изненадващо, че още осемгодишен започва да се занимава със зимни спортове. Качва се на ските, но след това избира сноуборда. На 13 г. печели детското световно първенство, след което става двукратен световен шампион за юноши – в паралелния слалом във Вал Маленко през 2008-а, а година по-късно и в гигантския в Нагано.
Затова и успехите му не идват като изненада за него. „Честно казано, и аз не очаквах, че ще спечеля. Но в хода на състезанието, като виждах какво се случва, как карам и как успявам да бия всеки един, повярвах, че може да се случи. Вярвах в себе си и си казах, че няма да се откажа до края, дори да се случи нещо извънземно“, казва Янков.
Радо завършва туризъм в Чепеларе, а за да стане дипломиран треньор по сноуборд, трябва да си вземе единствено държавния изпит в НСА, на който смята да се яви, когато му остане време.
Както повечето ни добри спортисти обаче, не само в зимните спортове, Радо е принуден да се подготвя зад граница. Както Александра Жекова неведнъж е казвала, финансиране за този спорт у нас се намира трудно, но Янков никога не си е и помислял да се отказва поради тази причина.
„Проблемът е, че няма достатъчно трасета, за да се подготвям нормално, трябва да се затвори за туристи, тъй като е много опасно и за двете страни“, казва сноубордистът.
Радо разби Световни и Олимпийски шампиони!!!Поздравления за първата ти победа в Световната Купа, Радослав Янков!!!Много се радваме за теб и сме много горди!❤…това е само началото
Публикувахте от Alexandra Jekova Pro Snowboarder в 12 декември 2015 г.
Хората, които го познават, знаят, че е фен на екстремните спортове. И не само на сноуборда. През лятото, когато работи единствено и само за физическа издръжливост, тъй като няма сняг, за да провежда тренировки, се качва на мотор и обикаля из горите с приятели.
А защо е познат като Радо Дивеча?
„Прякорът ми е от много малък, от 13-годишен. Бях на детско световно, което спечелих. Това беше първото ми излизане в чужбина, първият международен старт и след като победих всички, единият от треньорите попита моя треньор: „Откъде го изкарахте този дивеч? Кара като див!“ И така ми стана прякор. Много хора ме знаят като Радо Дивеча или Радо Дивия”.
Чепеларе вече се е радвал на олимпийски шампион, след като Екатерина Дафовска донесе единствения и досега златен медал от зимни игри, триумфирайки на 15 км индивидуално в биатлона на Олимпиадата в Нагано през 1998 г.
Точно 20 години по-късно, курортното градче ще стиска палци за ново златно отличие, този път в сноуборда. „Олимпиадата в Корея (2018 г. – бел. ред.) е главната ми цел. Това е състезанието, за което се подготвяме четири години. Важното е да съм здрав, всичко друго е постижимо”, споделя Янков.
В случая на Радо здравето наистина е много важно, тъй като сноубордистът ни допреди година е имал сериозни проблеми с кръста, които са пречили на успехите да дойдат по-рано.
С усилията на личния му терапевт Мартин Емериев, треньора му Георги Атанасов и една добра подготовка, наистина може да очакваме още прекрасни представяния от Дивия.
Текстът е публикуван в Sportcafe.bg