Пет мита за космоса, в които не трябва да вярваме

| от |

Понякога научно-фантастичните филми ни дават погрешна представа за космоса, който все още е една от най-големите загадки за човечеството. Сайтът IFLScience направи списък на някои митове, свързани с космоса, които ни дават погрешна представа за него.

Това са част от митовете:

1. Ще се взривим в космоса

Както повечето митове и това е резултат от холивудските филми. Често режисьорите не се притесняват заради фактическите грешки, които използват във филмите. Те показват сцени, които изглеждат интересни за публиката. Но едно нещо е сигурно, излизането в космоса без подходящо облекло ще ни убие. Човек без защита може да оцелее в космоса около половин минута, без трайно увреждане. Експозицията няма да бъде приятна, но няма да ни убие веднага. Причина за смъртта най-вероятно би била липсата на кислород, а не експлозия.

2. Венера и Земята са подобни планети

Често Венера се споменава като планета, която е подобна на Земята, но това не означава, че е идентична. Повърхността на Венера е смъртоносна за хората. Идеята за тази планета произхожда от времето, преди хората да изследват планетата.

3. Слънцето е огнено кълбо с жълт цвят

Всъщност, Слънцето свети, а не гори. Топлината, която произвежда е резултат от ядрени реакции, които протичат отвътре. Причината, поради която виждаме жълтият цвят е атмосферата ни. Цветът на Слънцето е бял.

4. Луната има тъмна страна

Идеята, че Луната има тъмна страна, която постоянно е мрачна не е точна. Луната винаги е обърната с една и съща страна към Земята, което не означава, че другата половина е в мрак.

5. Звуци в космоса

Филмите рядко улавят звука на космоса по правилния начин. Звуковите вълни са механични вълни, характеризиращи се с налягане, които се движат в относително плътни среди. С такава плътност е присъща за атмосферата ни, но не и за космоса. Звуковите вълни се нуждаят от специфична среда, но такава среда в космоса няма. Но, когато става въпрос за честоти, те винаги са били индентифицирани в космоса.

 
 
Коментарите са изключени за Пет мита за космоса, в които не трябва да вярваме