Археолози откриха останки на тракийска колесница и 2 коня, които изглежда са били погребани заедно с техния собственик.
Двуколката и конските скелети са на 2500 години и бяха открити край село Свещари в Североизточна България в тракийска гробница заедно с редица украшения.
Проф. Диана Гергова от Националния институт по археология при Българската академия на науките, ръководител на разкопките, каза: „Находката е уникална, колесницата не наподобява нито една от тези, датиращи от времето на траките откривани досега в България.“
Откриването на колесницата е неочаквано, тъй като иманяри са разграбили много от древните могили в региона в търсене на злато, въпреки забраната на ЮНЕСКО за подобна дейност.
Тази могила се намира в близост до Омуртаговата могила, където същият екип археолози откри златно съкровище миналата година.
„Има още две тракийски колесници, това е третата, но е първата двуколка“, уточни проф. Диана Гергова. „Очевидно става дума за могила, свързана със засипване на част от, бих казала, инвентара и следите, участвали в погребалната процесия в централното погребение в Голямата Свещарска могила, което свързваме с Котела и където миналата година намерихме сандъчето със златните находки”.
Подобна колесница с погребани коне, но датирана от по-късен период бе открита край село Борисово през 2010.
Предполага се, че е принадлежала на член на тракийската аристокрация от 1 век, съдейки по предметите намерени в околните гробове.
Повечето от намерените тракийски погребални могили са със 7 погребални структури и 2 ями, едната от които е за притежаваните колесница и коне.
Специалистите смятат, че новооткритата колесницата е поставена в тесния отвор и конете са я издръпали до крайната точка, след което са били убити.
„Върху колесницата има бронзови обкови, открити са и железни шини. Тя е била теглена от два жребеца, на 4 и 5-годишна възраст. Конете са поставени в специално изкопани за тях продълговати ями, а главите им са положени на по-високо ниво, върху каменни възглавници”, обясни проф. Гергова. Находката се проучва, тя е много крехка, предстои фина, специализирана работа по укрепването на откритите елементи, за да се съхранят в добър вид.
Колесницата от Борисово пък бе прикрепена с големи камъни, които да я задържат на позицията ѝ.
В дуга гробница наблизо е открит скелет на куче, в близост до гроба на воин, заедно с колесница, пълна с всичките му оръжия, медикаменти и мастилница, заради което се предполага, че е бил добре образован.
Археологът Веселин Игнатов, който е участвал в откриването на друга колесница близо до с. Караново в Югоизточна България, каза, че около 10 000 тракийски могили – част от тях обхващаща монументални каменни гробници – са разпръснати из цялата страна.
Г-н Игнатов добави, че около 90 на сто от гробовете в региона са били напълно или частично унищожени от иманяри, а намерените ценности са изнесени контрабандно в чужбина.
А какво ще се случи с новото откритие? „Идеята е колесницата да бъде запазена на място, но има сериозни проблеми с консервацията и с укрепването на всичко, което откриваме”, казват от екипа.
„Резерватът „Сборяново” трябва да се проучва, той има потенциал и в научно отношение и като възможност за консервация, за експониране и социализация на неизвестни и непознати от други части на страната ситуации“, категорична бе проф. Диана Гергова.