Международен екип астронавти откриха странна самотна планета, която се рее в пространството без да бъде в орбитата на звезда.
Тази газова екзопланета, наречена PSO J318.5-22, се намира само на 80 светлинни години от Земята /една светлинна година се равнява на 9 460 730 472 580,8 км/ и има маса 6 пъти по-голяма от тази на Юпитер, уточняват астрономите от екипа. Те публикуваха информацията за своето откритие в американското научно списание „Astrophysical Journal Letters“.
Планетата се е сформирала едва преди около 12 млн. години, което я прави много млада. „Досега не сме ставали свидетели на обект плаващ свободно в пространството и който има всички характеристики на младите планети в орбита около някоя звезда“, каза Майкъл Лю от Института по астрономия на Хавайския университет в Маноа, който е основен автор на откритието. „Често съм се питал дали такива самотни предмети могат да съществуват, и ето че сега знаем, че могат“, каза той.
Тази планета е с най-малката маса, измервана някога в свободно плаващ обект, но в същото време има уникални характеристики – масата, цвета и излъчваната енергия отговарят на планета в орбита, уточняват астрофизиците. През последните години се увеличи броя на новооткрити екзопланети – около 1000 са открити с индиректни методи – по сянката, която правят на своята звезда, минавайки пред нея.
Много малко от тези планети обаче могат да бъдат пряко наблюдавани, тъй като повечето са в орбитата на млади звезди на по-малко от 200 млн. години, които светят много ярко. Новооткритата екзопланета ще даде възможност да се наблюдава вътрешното функциониране на гигантска газова планета като Юпитер малко след нейното раждане, изтъква Нийл Дийкън от института „Макс Планк“, който е съавтор на изследването. Планетата е открита с помощта на телескопа Pan-STARRS 1, който е разположен на връх Халеакала в Мауи, Хавай