Тези рибки живеят в тропическите води около Раротонга – най-големия от островите Кук в Южния Тихи океан. Това е едно от малкото места по света, където риби излизат на сушата за значими периоди от време.
Учените от университета на Нов Южен Уелс в Австралия са наблюдавали рибките, за да разберат какво ги подтиква да излизат на брега. Те плуват в малки езерца сред скалите при отлив и когато водата се покачва, се придвижват към сушата.
Макар и амфибии, те пак се нуждаят от вода, за да дишат. Когато скачат около скалите, поддържат хрилете си мокри с пръските вода.
Малките бодлоперки имат много врагове във водата. Когато еволюционните биолози сравнили наличието на хищници спрямо прилива и отлива, те установили, че при прилив, когато рибите скачат по скалите, опасностите във водата са много повече от тези на сушата. По скалите могат да ги нападнат птици, но те са по-малък проблем.
Предишни изследвания показаха, че рибите еволюират за живот на сушата много по-често, отколкото хората предполагат.
Да наблюдаваме такъв пълен еволюционен процес обаче, е трудно. Но изследването на австралийските учени дава представа за екологическите предпоставки, които са накарали първите водни животни да изследват нова среда.
Учените очакват след години рибите да завършат еволюцията си и да се превърнат в напълно сухоземни обитатели.