Новият френски посланик на среща със студентите

| от |

Новият френски посланик е посетил студентите, окупирали Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за да научи за проблемите им. Това съобщи самият Ксавие Лайпер дьо Кабан пред Дарик радио.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Той заяви, че ще продължи да се среща с протестиращите студенти, защото иска да научи какви са проблемите и надеждите им. Според френския посланик ситуацията в университета е много спокойна за разлика от 1991 г., когато „ситуацията беше много изострена“. Първо посещение в България на НП Лайпер дьо Кабан е било именно тогава няколко дни преди изборите през 1991 г. Съпругата на посланика е българка, а децата му са с български имена.

През лятото предишният френски посланик Филип Отие беше забелязан сред протестиращите срещу правителството на Пламен Орешарски. Заради това при отпътуването му от страната той не беше удостоен с орден „Стара планина“, който се дава традиционно на всички посланици.

По повод искането за удължаване на мораториума върху продажбата на земя на чужденци, той каза :

„Обемът на обработваемите земи в България е намалял в последните години и ако чужди инвеститори могат да ги купуват, това ще се промени. Те ще допринесат и до повишаване на цената ѝ, което е добре за собствениците, които искат да я продадат“ Обработването на земя е професия и такъв тип хора се очаква да купуват парцели

Франция връща в България лица, защото нямат средства да се издържат, както е по договора за присъединяване на страна към Европейския съюз, каза френският посланик. По думите му, свободата на движение е гарантирана за европейските граждани, но те имат и задължението да могат да се издържат в дадена страна, за да останат там.

„Проблемът въобще не е специално към ромите или към някаква друга етническа група на населението. Става въпрос да имаш средства да живееш в една европейска държава. Договорът за присъединяване на България и Румъния към ЕС е изключително ясен, свободата на движение е абсолютно осигурена, тя е пълна, тя е цялостна, но свободата на настаняване за живеенето там не е пълна, не е на 100%. Необходимостта, задължението да можеш да се изхранваш и да посрещаш нуждите си, е едно задължение, което е упоменато в договора за присъединяване към ЕС. Това е и причината, поради която ние връщаме лица, които нямат средства да живеят във Франция. Но те могат да се върнат отново в България и после отново да дойдат пак за 90 дни“.

 
 
Коментарите са изключени за Новият френски посланик на среща със студентите