Определена е датата за разговори между българската и македонската работни групи по подготовката на Договора за добросъседство. Това заяви външният министър Даниел Митов в отговор на въпрос на БГНЕС.
"Добросъседските отношения са основен стълб при разговорите за европейския път на всяка една от държавите от Западните Балкани, в това число и Македония. Трябва да положим усилия тези добросъседски отношения да бъдат форматирани в съответния начин", каза Митов.
Той припомни, че продължават разговорите между София и Скопие за Договор за добросъседство.
"Вече сме определили датата, на която двете работни групи от двете министерства могат да продължат този разговор. След посещението на македонския президент в България Георге Иванов стана ясно, че Декларацията от 1999 г. и нейният дух и съдържание трябва да прелеят в съответния договор, който ще се подготви", заяви Митов и изрази надежда това да се случи.
"Дали ще стане или не ще видим на преговорите. Ще имаме разговори на всички нива", посочи той и добави, че по време на Мюнхенската конференция по сигурност, която се проведе в края на миналата седмица, вече е имал възможността да говори с македонския външен министър Никола Попоски.
Митов коментира и отношенията с Белград, който също иска да се присъедини към Европейския съюз. "По отношение на Сърбия ние не само подкрепяме, а напълно се солидаризираме с усилията на правителството да изпълнява критериите за своето членство", заяви българският външен министър.
Той смята, че всички държави кандидатки би "трябвало не само да отварят и да затварят глави, да изпълняват определени технически критерии, но и постепенно да започнат да се солидаризират с общата външна политика и политика на сигурност на ЕС".
През последните месеци на фона на изострянето на отношенията между ЕС и Русия, Сърбия се опита да запази добрите си връзки с Москва и отказа да се присъедини към наложените от страна на Брюксел санкции. /БГНЕС