Повреденият космически апарат на американската Национална космическа агенция (NASA) отново търси странни нови светове, като има нова 80-дневна мисия за издирване на екзопланети, пише Space.com.
Агенцията е одобрила новата задача на Kepler, която се нарича К2, след като телескопът претърпя сериозна повреда миналата година. Две от стабилизиращите колела на Kepler, които го поддържаха прецизно насочен в орибита, излязоха извън строя, на практика прекратявайки мисията му. Сега учените отново използват апарата за търсене на далечни светове, само че по различен начин.
Струващият 600 милиона долара Kepler беше изстрелян през 2009 година. Космическият апарат беше натоварен с 4-годишна мисия, насочена към откриването на планети, подобни на Земята, в Млечния път. Телескопът открива планети, като намира малки отклонения в светлинната права на звездите, които са знак, че в орибитата им има планета. До момента съоръжението е открило повече от 3800 потенциални извънземни светове, като до момента за около 960 е потвърдено, че са истински планети.
Изследователите смятат, че мисията К2 ще помогне да се увеличат тези цифри. К2 току що е преминала през инженерни тестове, доказващи, че космическият апарат все още може да търси планети, стоейки в стабилно в орбитата си.