Идеята да запишем, че ще има 30 осъдени за корупция е абсурд. Това заяви министърът на правосъдието Христо Иванов след заседанието на Министерския съвет, предаде БГНЕС.
Днес кабинетът одобри доклада на междуведомствената работна група, създадена в началото на годината, за да анализира антикорупционните политики и да предложи насоки за превенция и противодействие на корупцията.
Иванов коментира целта, която кабинетът си поставил с доклада „Стратегически насоки за борба с корупцията“ – 20-30 влезли в сила ефективни присъди за корупция по високите етажи на властта. Иванов поясни, че новото звеното за борба с корупцията ще бъде създадено на базата на опита, който има прокуратурата. „Той така или иначе беше валидиран с последния доклад на ЕК, макар и с уговорката, че резултати няма“, подчерта правосъдният министър.
Беше взето политическо решение за създаване на единни координирано звено, а нашият фокус ще бъде върху сериозното преустройство на институционалната рамка на Закона за установяване и предотвратяване на конфликт на интереси и внимателното изследване на имуществото на лицата по високите етажи на властта, обяви Иванов.
Той припомни, че препоръката на ЕК е за единен орган, но тези правомощията за борба с корупцията в момента са разпределение между Сметната палата, Комисията за установяване и предотвратяване на конфликт на интереси, НАП и други органи. Иванов каза още, че новото звено ще се опита да се вмести финансовото в ресурса на сега съществуващите органи.
В приетия днес доклад като слабости са посочени липсата на институция и механизъм за цялостна координация и контрол по отношение на антикорупционните политики и мерки, липсата на реален контрол на декларациите за имуществено състояние, законодателни пропуски, водещи до незадоволителни резултати при противодействието на корупцията и др.
За преодоляване на пропуските са формулирани приоритети, които да залегнат в готвената актуализирана стратегия за превенция и противодействие на корупцията. Те са: Изграждане на ефективна система от антикорупционни органи; Изграждане на система за противодействие на корупцията по високите етажи на властта; Противодействие на политическата корупция с акцент върху „изборната корупция“; Преодоляване на корупцията в съдебната власт; Освобождаване на гражданите от дребната корупция; Намаляване на корупцията при възлагане на обществени поръчки; Намаляване на регулаторни и административни тежести при обслужването на бизнеса и гражданите; Утвърждаване на политически независима държавна администрация.
За реализиране на приоритетите са предложени държавни политики, всяка от които включва комплекс от мерки. Съгласно заповедта на министър-председателя в срок до 30 март вицепремиерът по координация на европейските политики и институционалните въпроси и министърът на правосъдието трябва да внесат в Министерския съвет проект на актуализирана стратегия за превенция и противодействие на корупцията.