Групировката „Ислямска държава“ изгражда свое управление в Североизточна Сирия

| от |

Мариам Каруни от Ройтерс

В големите и малки градове в пустинните равнини на Североизточна Сирия отцепилата се от Ал Каида радикална групировка „Ислямска държава“ вече е обхванала на практика почти всички страни на всекидневния живот.

Групировката, прочула се с обезглавявания, разпъвания на кръст и масови екзекуции, осигурява електричество и вода, плаща заплати, контролира пътното движение и ръководи почти всичко – от пекарни и банки до училища, съдилища и джамии. С безмилостните си действия на бойното поле и налагането на строгия вариант на исляма групировката наистина влезе във водещите новини и заглавията на първа страница, но местни жители казват, че до голяма степен силата й е в ефективното и в повечето случаи дълбоко прагматично умение да управлява.

Най-добра илюстрация за нейните методи е източната провинция Ракка. Членовете на групировката смятат тази провинция за пример за начина на живот в ислямския „халифат“, който се надяват един ден да се простира от Китай до Европа. В едноименната столица на провинцията – брулен от ветровете прашен град, в който допреди три години, когато започва войната, са живели четвърт милион души – групировката не е оставила извън свой контрол почти нито една служба или обществена услуга.

„Ако сме честни, те вършат мащабна институционална работа. Това е впечатляващо“, казва пред Ройтерс активист от Ракка, който сега живее в граничен град в Турция. В интервюта, давани от разстояние, местни жители, бойци от „Ислямската държава“ и дори противници на групировката разказват как под ръководството на Абу Бакър ал Багдади тя е изградила за по-малко от година структура, наподобяваща съвременно правителство. Журналисти на Ройтерс не са в състояние да посещават района от съображения за сигурност.

Успехите на групировката много разтревожиха регионалните и западните сили. Миналия месец президентът на САЩ Барак Обама я нарече „тумор“, който трябва да бъде изрязан от Близкия изток, а американски самолети бомбардираха нейни позиции в Ирак. Но „Ислямската държава“ е проникнала толкова дълбоко във тъканта на живота в места като Ракка, че за самолетите на САЩ – да не говорим за иракските, сирийските или кюрдските войски – ще бъде почти невъзможно да я изкоренят само със сила.

НЕВЕСТА НА РЕВОЛЮЦИЯТА

Миналата година Ракка стана първият град, паднал в ръцете на бунтовниците, борещи се за свалянето на президента Башар ал Асад. Те нарекоха града „Невеста на революцията“. Различни бунтовнически групи, вариращи от твърдолинейни ислямисти до умерени следовници на исляма, поеха контрол върху града, но ислямистите имаха явно превъзходство. „Ислямската държава“ заграби властта, като безмилостно отстрани съперниците си сред бунтовниците. Тези, които критикуваха групировката, бяха убити, изчезнаха или избягаха в Турция. Алкохолът бе забранен.

Магазините се затваряха следобед, улиците опустяваха с падането на нощта. Контактите с външния свят, включително с близките градове и села, бяха разрешавани само с посредничеството на медийния център на „Ислямската държава“.

Бунтовниците и активистите, които останаха, „се покаяха“ – процедура, при която те се заклеват във вярност към Багдади и получават опрощение за „греховете си“ спрямо „Ислямската държава“. Така или запазиха домовете си, или се вляха в редиците на групировката.

Но след първоначалните строги ограничителни мерки групировката започна да създава служби и институции, давайки ясен знак, че възнамерява да остане и използва района като база в похода си за премахване на държавните граници и създаването на ислямска „държава“. „Ние сме държава“, каза пред Ройтерс един емир, или командир. „Тук нещата са прекрасни, защото управляваме според Божия закон“.

Някои сунити, работили за правителството на Асад, са останали, след като обещаха, че ще са верни на групировката.
„Гражданите, които нямат политическа принадлежност, се приспособиха към присъствието на „Ислямската държава“, защото хората се умориха и изтощиха, освен това, честно казано, защото те (от вършат институционална работа в Ракка“, казва пред Ройтерс жител на Ракка, който е противник на „Ислямската държава“. По думите му групировката „възстанови и преструктурира всички институции, свързани с услугите“, сред които службата за защита на потребителите и гражданското правосъдие.

БРУТАЛНОСТ И ПРАГМАТИЗЪМ

Само през последния месец бойците от „Ислямска държава“ разпространиха видеоклипове и снимки как обезглавяват журналистите от САЩ Джеймс Фоли и Стивън Сотлоф, както и пленени кюрдски и ливански войници, как разстрелват с автомати и картечници десетки сирийски пленници, оставени по долни дрехи.

Но групировката не използва сила съвсем безразборно. Тя често търгува например с лоялни на Асад бизнесмени, ако това е в неин интерес. Един боец казва, че бивш служител на Асад сега ръководи мелниците и доставя брашно за пекарните в Ракка. Служителите на язовир „Ракка“, който осигурява града с електричество и вода, са запазили работата си.

Готовността на „Ислямската държава“ да използва служители на Асад е проява на прагматизъм, който според местни жители и активисти се е оказал определящ за успеха й да запази завладените територии. На ислямистите им помагат експерти, дошли от Северна Африка и Европа. Примерно човекът, назначен от Багдади да ръководи и развива телекомуникациите в Ракка, е тунизиец с докторска степен в тази област, напуснал Тунис, за да служи на „държавата“.

В потвърждение на тезата на „Ислямската държава“, че тя по-скоро е правителство, а не просто въоръжена група, която по случайност управлява, Багдади е отделил военните операции от гражданската администрация и е определил само бойци за полицаи и войници. Багдади си е назначил цивилни заместници, наричани валии – ислямския термин за чиновник, нещо като министър, който ръководи и отговаря за определена сфера. Административното дарение е на вилаети, което понякога съвпада със съществуващото деление, но в случая с наскоро създадената провинция Фурат не се съобразява с националните граници.

Бойците и служителите получават заплата от ведомство, наричано Мюсюлманска финансова къща – нещо като министерство на финансите и банка, която цели да намали бедността. Бойците получават жилища, включително къщи, конфискувани от местни несунити или от избягали правителствени чиновници, както и заплати от 400 до 600 долара, напълно достатъчни за покриване на основните жизнени нужди в бедната Североизточна Сирия.

Един боец каза, че бедните семейства са получили пари. Вдовица може да получи сто долара за себе си и за всяко от децата си, добави той. Цените се държат ниски. Търговците, които манипулират цените, биват наказвани, предупреждавани или им затварят магазините, ако ги хванат втори път. Групировката налага ислямски данъци върху богатите търговци и семейства.

„Ние само прилагаме исляма, „закат“ е ислямски данък, въведен от Аллах“, казва един джихадист от Ракка. Анализатори предполагат, че „Ислямската държава“ печели десетки милиони долара от продажбата на петрол, добиван в находищата, които са под неин контрол в Сирия и Ирак, на турски и иракски бизнесмени и от събирането на откупи за заложници.

БАГДАДИ ОДОБРЯВА РАЗСТРЕЛИТЕ

В сърцевината на системата на „Ислямска държава“ е нейният лидер Багдади, който през юни се самообяви за „халиф“ на всички мюсюлмани по света, след като скъса с Ал Каида. Местни жители, бойци и активисти са на едно мнение – че сега Багдади упражнява голямо влияние върху администрацията в Ракка и има последната дума по всички решения на командирите и чиновниците. Даже цените на стоките за местния пазара минават през него, казват източници от района. Местни жители казват също, че Багдади одобрява обезглавяванията и другите екзекуции и наказания на престъпници, осъдени от ислямските съдилища на групировката.

Бойци го описват като жесток и опитен командир. Един сирийски боец разказва, че Багдади е ръководел важни сражения като превземането на сирийската военна база „Дивизион 17“ през юли – първото от няколко поражения, които групировката нанесе на сирийските правителствени сили в провинция Ракка.

„Той не оставя своите братя. В битката за „Дивизион 17″ беше леко ранен, но сега е добре“, казва боецът. „Винаги е в движение. Не стои на едно място. Снове между Рака, Дейр аз Зур и Мосул. Той ръководи битките“.

СЛЕДВАЩО ПОКОЛЕНИЕ ДЖИХАДИСТИ

Въпреки че прагматизмът се е оказал ключов за успехите на групировката, нейната идеология също е важна за господството й. Обявявайки халифат и създавайки „държава“, Багдади цели да привлече джихадисти и експерти от чужбина. Негови поддръжници казват, че хиляди са откликнали на призива му.

Същевременно богати ислямисти из целия свят изпращат пари в Ракка в подкрепа на халифата, казват джихадисти. Според източници от Ракка, групировката поддържа три оръжейни завода, предназначени главно за създаване на ракети. Чуждестранни учени – вкл. мюсюлмани от Китай, твърдят джихадисти – живеят в частен имот, с телохранители. „Учени и хора с академични титли се присъединяват към Държавата“, казва един арабски джихадист.

Групировката инвестира усилено и в следващото поколение, като обучава деца в своята идеология. Сега началните, средните и университетските учебни програми включват повече неща за исляма. Групировката приема и жени, които искат да се сражават. Те са обучавани по „истинския ислям“ и за причините за джихада.

За новопристигналите бойци има образователни групи по ислям в джамиите. „Всеки ден приемаме най-малко хиляда бойци. Къщите за гости са препълнени с муджахидини. Не ни достигат места да ги настаняваме“, казва един арабски джихадист. БТА

 
 
Коментарите са изключени за Групировката „Ислямска държава“ изгражда свое управление в Североизточна Сирия