Всъщност птиците са разграничавали истински думи от несъществуващи, като са преценявали комбинациите от букви.
„Умението да се разпознават думи е една от основите, върху които се гради четенето. Изглежда споделяме тази способност с гълъбите“ – каза Деймиън Скарф от университета на Отаго.
Учените са тренирали гълъбите да разпознават английски думи от четири букви, като ги докосват с клюн. При показване на безсмислена комбинация от букви, те докосвали символ. Птиците се научавали да го правят само след няколко опита. Общо те усвоили правописа на 60 думи, които разграничавали от 8000 не-думи.
Резултатите от изследването подкрепят теорията за съществуването на район в мозъка, с който визуално се разпознават думите, като се кодират комбинациите от букви, специфични за тях.
Буквите и думите, разбира се, са човешко изобретение. Изучавайки птиците учените могат да се върнат във времето и да изучават по-ранни етапи на еволюцията.
Гълъбите са се отделили от хората преди 300 милиона години. Техният мозък е съвсем различен. Въпреки това визуалната им система позволява да научат как да обработват английския правопис