Математическа задача със социални измерения: кога Източна Германия ще догони Западна, като се има предвид, че Изтокът наваксва изоставането си от Запада с по един процент на всеки три години?
През 1990 година Хелмут Кол спечели изборите благодарение на едно обещание, което задълго си остана чиста утопия. Но ето че 23 години след Обединението на Германия разликите между Изтока и Запада постепенно започват да се заличават, пише Дойче веле. Макар Изтокът все още да не е станал онази „цъфтяща земя“, за която говореше бившият канцлер Хелмут Кол, вече има белези за това, че Изтокът догонва, а в някои сфери дори и задминава Запада. По своя икономически и научен потенциал градове като Йена, Айзенах, Ваймар, Дрезден и Потсдам междувременно изпреварват някои от по-бедните региони на Западна Германия.
Навремето Хелмут Кол беше обещал на хората от новите източни провинции, че след Обединението няма да живеят по-зле, отколкото преди: „С общи усилия ще превърнем Мекленбург-Предна Померания, Саксония, Саксония-Анхалт, Бранденбург и Тюрингия в цъфтящи земи, в които си заслужава да живееш и работиш“, уверяваше бившият канцлер на Германия. Огромните парични помощи и положените усилия очевидно дават плодове. Годишният доклад за състоянието на германското единство, който беше представен от правителството, съдържа доста положителни данни за развитието на източните региони.
Отливът на хора е спрян
Така например се отчита, че отливът на хора от новите федерални провинции е почти спрял. Това се дължи основно на повишаващия се брой работни места и подобрената икономическа ситуация на Изток. Безработицата е достигнала най-ниското си равнище от 1991 година насам – 10,7 на сто. Като цяло обаче тя продължава да е по-висока, отколкото в западните провинции, сочат данните на Федералната агенция по труда. Един пример: през септември 2013 година без работа са били 9,5% от трудоспособното население в Източна Германия и едва 5,8% от хората в Западна Германия.
Отново повече деца
Друг положителен факт е, че в новите провинции се раждат все повече деца. Раждаемостта там дори вече задминава тази в Западна Германия. В източногерманските провинции има и по-добри условия за отглеждане на малки деца. Там всяко второ дете под 3-годишна възраст има осигурено място в детска градина, докато на Запад това важи за едва всяко четвърто дете от същата възрастова група.
Особено добри са резултатите на новите провинции в областта на образованието. Най-много млади хора, завършващи с успех гимназиално образование, има в Саксония и Тюрингия. В същото време обаче на Изток са повече и младежите, напускащи училище преди да са завършили 10-ти клас. Друго предимство на източните региони са множеството университети и изследователски центрове.
Големи различия в доходите
Икономическите условия са се подобрили и в източните, и в западните провинции, но се запазват сериозните разлики в заплащането на труда: средният годишен доход на Изток, който възлиза на около 24 000 евро, е с 10 000 евро по-нисък от западния. Отчита се още, че докато в източните региони мъжете и жените печелят почти еднакво, в бившата Западна Германия в това отношение все още съществуват сериозни разлики.
Гражданите на Изтока и на Запада са единодушни в оценките си по отношение на някои лични свободи. Допитване на института „Аленсбах“ сочи, че правото на свободно изразяване на мнение играе приоритетна роля за всички германски граждани.