Мечката прегръща само един път, но завинаги

| от |

Автор : Бисер Манолов (http://www.bissermanolov.com)

1794556_252043838298538_426230027_n

Нека да опитаме една игра. Затворете си очите. Аз ще ви кажа една държава, а вие ще кажете три думи, които я характеризират най-добре, но трябва да са първите, които ви дойдат наум. И така, готови ли сте? Затворете си очите. Започваме със САЩ: „Гугъл“, „Епъл“, долари. Тези думи изскочиха в съзнанието ми. При вас как е? Китай: бързо, евтино, чупливо. Това са моите първи три думи като асоциация със споменатата държава. Сега внимавайте! Русия: водка, мечка, газ. При вас как е? А Украйна: революция, революция, революция. Наистина само това ми изскочи в съзнанието. Много е важно в самата игра да се реагира спонтанно, без да мислите, и знаете ли, може би ще се окажете по-точни от излишни тонове политически анализи.

Ще се опитам да направя връзка между думите, които съм използвал за САЩ, Русия и Украйна. Ще взема по една от всяка група: долари, газ, революция. Задължително трябва да сложим тези три думички в „европейски кавички“ и ще се опитам да ви обясня защо от гледна точка на това, което става в Украйна в момента.

От Киевска Рус започва създаването на Русия. От друга страна, Украйна има изключително сложни вековни отношения с Полша. От гледна точка на историческите факти всяко едно категорично мнение е грешно. Едно обаче трябва да стане ясно на всички – Русия няма да се раздели с Украйна на каквато и да е цена. Европа трябва много добре да осъзнае този факт. В конкретния случай не става въпрос само за пари, а най-вече за история

През 2005 г. имаше едно изказване на Путин, което до ден днешен ехти в ушите на политическите анализатори. В общи линии то звучеше така: „Разпадането на СССР е най-голямата геополитическа катастрофа на ХХ век.“ Нали разбирате какво означава за Москва, ако Киев напусне сферата на влияние на Кремъл. Путин ще бъде поставен до „предателя Горбачов“. Да, за мнозина руснаци Горбачов е предал руските интереси на САЩ, макар че за Източна Европа той е много повече от един „симпатичен политик“. Тези думи на президента Путин имаха своето развитие впоследствие в амбициите на Кремъл за създаването на търговски и митнически съюз между Украйна, Казахстан, Беларус и Армения. Да, може да се каже, че това е нещо като „прегръдката на мечката“. Не говоря обаче са симпатичното мече Миша, което бе символ на олимпиадата в Москва през 1980 година. Това е мечешка прегръдка, от която няма отърване. Тръгнеш ли да бягаш, започва да се къса живо месо. Има кръв, много кръв. Само да спомена за базата на Руския черноморски флот в Крим. Споменавам го без причина, просто така, като факт.

През 2008 г. руският вестник „Комерсант“ цитира разговор между Владимир Путин и американския президент Джордж Буш: „Разбираш ли, Джордж, че Украйна не е дори държава. За повече от 900 години преди независимостта си от 1991 г. тя не е била държава. Части от нея са контролирани от Полша, Литва, Австро-Унгария, Германия и разбира се, Русия.“ През 2009 г. Путин нарича Украйна „малката Русия“. Споменавам всички тези факти поради една-единствена причина и тя е следната: абсолютно нито една държава няма интерес от фалита на Украйна, без значение каква геополитическа игра играе. Замириса ли ви на газ? Природният газ формира най-голяма част от търговския оборот на Русия с Европа. Както е известно, голяма част от този експорт минава точно през Украйна. Проектът „Южен поток“ е абсолютно необходим на Русия в контекста на „непослушната Украйна“. За мен няма никакво съмнение, че България няма да може да отиграе правилно ситуацията просто защото липсват качествени и независими политици. А има и още нещо. Бих цитирал нашите сръбски съседи, които имат традиционно лютив хумор, но много точен: „Бизнес се прави со дупе и со паре.“ За съжаление ние нямаме нито от едното, нито от другото, но това е друга тема. Когато говорим за „газ“, е важно да споменем, че Путин показа уважение към желанието на украинския народ сам да определя съдбата си. Като доказателство за това уважение Русия ще повиши доставните цени на природен газ от 268 долара за кубичен метър на 410 долара още от месец март. Явно мечката прегръща само веднъж, но завинаги.

Украйна няма да фалира, въпреки че хазната е празна. В периода 2014-2015 г. тя ще трябва да рефинансира държавен дълг в размер на 35 млрд. долара. Целият държавен дълг на Украйна е в размер на близо 130 млрд. долара. Брутният продукт на страната е около 174 млрд. долара. На база съотношението държавен дълг към брутен продукт страната стои по-добре от доста европейски държави. Русия съвсем „принципно“ заяви, че ще забави обещаната помощ в размер на 15 млрд. долара като инвестиция в украински държавен дълг. Финансовите пазари обаче реагираха малко по-различно от очакванията. В рамките на два дни след съобщението цените на украинските държавни облигации с падеж 2023 година се повишиха с около 10%. Това, казано на езика на финансистите, означава, че те не очакват фалит на Украйна. Да, има финансови турбуленции, има недостиг на кеш, да, има забавяне на изплащането на пенсиите, да, има теглене на средства от банките, но Украйна ще прескочи трапа на банкрута.

Националната валута се срина стремглаво, но това е възможно най-добрата новина за украинския експорт. Между другото над 31% от структурата на брутния продукт на Украйна се създава в сектора на индустрията. Над 50% от украинския експорт е в посока Русия. За икономическата зависимост между двете страни трябва да споменем и факта, че вследствие на събитията в Украйна руската рубла се сгромоляса до най-ниското си ниво към долара за последните пет години. Държавните субсидии на енергийните цени в момента и пълната зависимост от руския газ са основният проблем на украинската икономика. Има тотално пристрастяване към тези субсидии и постепенното преминаване към пазарни принципи на ценообразуване неминуемо ще доведе до видими сътресения. Това обаче са жизненонеобходими процеси за украинското стопанство.

От централата на МВФ казаха, че са готови за незабавна финансова помощ. Кристин Лагард заяви буквално следното: „Ние сме готови да действаме, но някой трябва да вдигне телефонната слушалка.“ Да, всичко опира до това украинците на излъчат правителство по възможно най-бързия начин. В рамките на две-три седмици след това ще има донорска конференция между Европа, САЩ, МВФ и Русия. От Европа официално казаха, че са подготвили едни 20 млрд. евро в рамките на седемгодишен период. Като незабавна помощ Старата госпожа е готова да инжектира над 600 милиона евро в боледуващото тяло на украинските финанси. САЩ също изразиха готовност за незабавна помощ.

Големите играчи са готови за действия. Украйна има на кого на разчита. Истината обаче е, че от гледна точка на чисто политическото развитие на ситуацията кашата е тотална. Финансовата криза ще бъде овладяна. И Русия, и Полша ще бъдат сред най-потърпевшите държави при евентуален фалит. В момента последното никой не може да си го позволи. Мигновено финансовата зараза ще плъзне и към прибалтийските държави. Не, няма как да стане. Изводите обаче, които България трябва да си направи, се набиват на очи. Кашите в родната енергетика не са по-малки от кашите в украинската. От съществена необходимост е да бъдат направени енергийни баланси на страната с експертни решения, извън контекста на политическите ангажименти. По газовите тръбопроводи не тече само газ. Тече най-вече зависимост, и то от чисто корупционен характер. Аз не бих приел какъвто и да е мандат, на който и да е икономически министър да договаря каквито и да е газови цени. Както написах по-горе, мечката прегръща само един път, но завинаги.

 
 
Коментарите са изключени за Мечката прегръща само един път, но завинаги