Когато сантиметрите имат значение

| от |

Ивайло Пампулов, binar.bg

Наричат ги високите момчета. И има защо, след като са високи средно около 2 метра. Но ако не притежават тези природни дадености, много трудно ще успеят в днешния волейбол. И тъй като Световното първенство по волейбол в Полша е към края си, нека хвърлим един поглед към звездите.

Най-високият от всички участници на Мондиала в Полша без съмнение е 218-сантиметровият руски исполин Дмитрий Мусерски, считан за може би най-добрият волейболист в света. Следва го бразилецът Ренан Буйати със своите 217 см. От българските национали с най-голям ръст може да се похвали Теодор Тодоров, който е 208 см. С два сантиметра по-нисък е Цветан Соколов.

Какво да кажем обаче за волейболистите, които играят като разпределители или на поста либеро? Сравнени с гигантите по другите позиции, те изглеждат дребосъци. А всъщност са си с най-нормален ръст. Какъвто е случая на либерото на България Теодор Салпаров (187 см).

Представете си обаче, че тези гиганти тръгнат да скачат и да забиват. Мусерски достига до 375 см височина, когато напада. Германецът Джьорджи Грозер (който е с унгарски произход) не му отстъпва и достига до 374 см височина при атака. Българският централен блокировач Теодор Тодоров с отскока си достига до 365 см и поради тази причина е наричан „Еър Теди“, което означава „Въздушния Теди“.

Във волейбола скачането за забивка и това за блокада са ралични елементи и подходът е различен. И логично сантиметрите, които се достигат при блокада са по-ниски. От участниците на Световното кубинецът Давид Фиел е този, който достига най-голяма височина, докато блокира – 369 см. Цветан Соколов пък може да се похвали с 350 см.

Кой обаче е най-високият отбор на Мондиала измежду 24-те участници? Това е Австралия със средна височина 200,3 см. Следват олимпийските шампиони от Русия с 200,1 и Германия със 199,7 см. България се нарежда на четвърто място със 198,6 см. Най-ниски пък са пуертотиканците със „скромните“ 191,1 см.

Следващият интересен показател е средното тегло на отборите. В тази класация води Германия 95,9 кг. След това се нарежда Русия с 94,4 кг, а на трето място е Италия с 92,5 кг. Българите са на седмо място с 90,8 кг.

Разбира се, само с висок ръст не става. Височината и сантиметрите са бонус, но без усилия и тренировки лесно могат да бъдат погубени.

 
 
Коментарите са изключени за Когато сантиметрите имат значение