Какво изобщо е QR код

| от |

По време на пандемията QR кодовете се радваха на невероятно възраждане като „безконтактна“ система за предаване на информация. Днес все още има останки от мерките в някои ресторанти и барове, които изискват от посетителите да сканират QR код, за да разгледат менюто (вместо да има традиционни менюта, които се предават от човек на човек). Въпреки това не много хора са запознати изненадващо дългата и увлекателна история на QR кодовете – а малцина дори не знаят какво означават тази инициали.

QR означава просто „quick response“ – „бърз отговор“. Системата е разработена през 1994 г. от Масахиро Хара и неговия екип в DENSO, японска компания, която разработва баркод технологии.

Нените услуги са потърсени от автомобилни заводи, които се оплакват, че баркодовете вече не отговарят на изискванията, тъй като могат да съдържат само по около 20 знака информация. Тъй като инвентарът на автомобилните компании се разраства и увеличава, те вече изискват много по-комплексни баркодове.

Хара, който сега е главен инженер в DENSO, му идва идеята за новата технология, когато вижда дъска за стратегическата азиатска игра го.

FloorGoban

„Бяхме правили баркод четци в продължение на 10 години, така че имахме ноу-хау. Погледнах дъската и си помислих, че начинът, по който пуловете са подредени (…) може да бъде добър начин за предаване на много информация наведнъж“, казва Хара пред Guardian през 2020 г.

QR кодовете се оказват огромен успех в света на японските автомобилни заводи, но Хара е изненадан от многото други приложения на своето изобретение, включително финансови плащания и проследяване на инфекциите по време на пандемията COVID-19.

„Наистина съм доволен, че то се ползва, за да помогне за подобряване на безопасността на хората. През 1994 г. бяхме фокусирани върху приложението му в икономиката – никога не сме мислили, че ще бъде използвано за нещо подобно“, допълва Хара.

Един стандартен QR код може да съхранява до 7089 цифрови знака, 4296 буквено-цифрови знака, 2953 двоични байта или 1817 канджи знака – значително повече информация от обикновен баркод. Дори ако кодът е изкривен или затъмнен, скенерите все още могат да го разберат, което го прави изключително практичен в реалния свят.

Хара обаче има амбиции да надгради своя шедьовър. Говорейки на Седмицата на дизайна 4.0 в Ахмедабад в Индия през януари 2023 г., той намекна, че е в процес на разработване на QR 2.0.

„Аз съм в процес на изобретяване на нов QR код. Това обаче ще отнеме известно време. За разлика от сегашната версия, новата ще има цветове и ще може да бъде правоъгълна, а не само квадратна“, съобщи инверторът по време на събитието.

„Новият QR код ще бъде проектиран по такъв начин, че ще може да съхранява повече информация в сравнение със сегашния“, добави още той.

 
 
Коментарите са изключени за Какво изобщо е QR код

Повече информация Виж всички