Животът в Ла Пас, най-високият град в света

| от |

Сгушен в сърцето на боливийските Анди, Ла Пас, Боливия, е най-високо разположеният град в света. Надморската височина на Ла Пас е внушителните 3 700 м., което означава, че този боливийски град се извисява дори над облаците.

Ла Пас е заобиколен от високи планини и стръмни долини и може да се похвали с богата история, която обхваща хиляди години. С течение на времето се е превърнал в процъфтяващ културен и икономически център, известен с уникалната си география, изкуство и емблематичен нощен живот.

Въпреки предизвикателната си география той продължава да процъфтява, предлагайки уникална смесица от традиции и модерно развитие.

Ето повече.

Ранната история на най-високия град в света

Останки от храма Каласасая – творение на предиспанската цивилизация Тиуанаку, живяла близо до Ла Пас. // Wikimedia Commons/CC BY 2.0

Историята на човешката цивилизация в Ла Пас датира от хиляди години – точната хронология е предмет на спорове – и първоначално регионът е бил населен от народа аймара. През 400 г. пр.н.е. наблизо се издига и империята Тиауанако, известна с керамиката, религиозните си структури и развитото си земеделие. Империята процъфтява до около 1000 г. пр.н.е., а с възхода на инките през XV в. в района са построени пътища и златни мини.

След пристигането на испанците през XVI в. империята на инките бързо се разпада. На 20 октомври 1548 г. испанският конкистадор Алонсо де Мендоса основава град Ла Пас на мястото на някогашно селище на инките, като го нарича „Нуестра Сеньора де Ла Пас“ или „Дева Мария на мира“.

През 1555 г. испанският крал Чарлз I дава на града собствен герб, с което той става официален испански град в Новия свят. Испанският контрол над града и останалата част от Боливия остава стабилен до XIX в., когато Педро Доминго Мурильо, креолски лидер на съпротивата, повежда въстание срещу Испания. Кампанията му е неуспешна и той е обесен през 1810 г. 15 години по-късно Боливия получава независимост от Испания и името на града е променено на „Ла Пас де Аякучо“.

В крайна сметка градът придобива по-голяма известност в сравнение с други ключови боливийски градове като Потоси и Сукре – и двата икономически центъра. През 1898 г. Ла Пас става фактическо седалище на правителството на Боливия след въоръжени конфликти между фракции, които се борят за различни административни столици. Днес той е административната столица на страната, докато Сукре е конституционната столица.

В края на 20-те години на ХХ век. // Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

С течение на годините Ла Пас се превръща в оживен южноамерикански град – който по случайност се оказва и най-високо разположеният град в света.

Колоритната култура

Централният площад. // Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Днес Ла Пас има метрополис, в който живеят почти два милиона души. Той е третият по население град в страната и само продължава да се разраства, тъй като все повече хора пристигат от провинцията в градските центрове.

Въпреки че Боливия е една от най-бедните страни в Южна Америка, град Ла Пас отбелязва бърз икономически растеж. Но най-високият град в света е социално разслоен, като богатите живеят във високи сгради в центъра, средната класа – в околните квартали, а бедните – по планинските склонове на града.

Градът е известен със своите пазари – особено с Пазара на вещиците, управляван от местни знахари – текстилната промишленост и оживения нощен живот, както и със системата си от лифтове, която е най-дългата градска такава в света.

Туристите се стичат и на улица „Хаен“, която е останала почти непроменена от колониалната епоха и дава възможност на посетителите да се разходят назад във времето. Други райони, като Сопокачи и Чулаума, са често посещавани заради ярките си цветни сгради.

Надморската височина

Въздушен изглед над града. // Пабло Андрес Риверо/Flickr

Надморската височина на Ла Пас го прави различен от всички останали градски центрове на Земята. Уникалната му география е оформила разположението на града и е поставила специфични предизвикателства пред хората, които го наричат свой дом.

Градът е разположен в геоложка вдлъбнатина, закътана между планините от верига Кордилера Реал и западните плата Алтиплано. Тъй като е разположен на самия край на долината, в града цари много меко време – ярък контраст с темпераментните условия далеч на север.

Между декември и април градът е в дъждовния си сезон, като в него падат средно 55 см. дъжд годишно. Поради разположението си в южното полукълбо зимният сезон в Боливия е през втората половина на годината, като най-студено е през юни и юли. Средната температура в града е приблизително 16 °C, като температурите достигат до 22 °C.

Въпреки че времето е меко в сравнение с други близки райони, Ла Пас все пак има шепа тежки метеорологични събития. Градът е особено податлив на наводнения. Само през тази година 17 души загинаха, а 500 къщи бяха разрушени след интензивни дъждове и наводнения през януари. Това се случи само няколко месеца след като проливни дъждове предизвикаха кални свлачища из кварталите и разрушиха десетки къщи, разселвайки стотици семейства.

Извън дъждовния сезон в Ла Пас има много слънце и меко време. През зимата градът получава средно по 8 часа слънце на ден – нелошо за град в облаците.

Що се отнася до животът на такова място се е отразил на жителите му, има много малко изследвания. Много от местните са се адаптирали към високата надморска височина през поколенията, но туристите могат да изпитат височинна болест.

Но както за местните жители, така и за туристите разходката по улиците на най-високо разположения град в света често си заслужава всички недостатъци.

 
 
Коментарите са изключени за Животът в Ла Пас, най-високият град в света

Повече информация Виж всички