Фермерите в Нова Зеландия са изправени пред потенциален нов данък – върху газовете, който техните животни произвеждат.
Както Vice съобщава, премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардърн предложи новия данък като начин за борба с изменението на климата в страната.
Може да изглежда странно, но селското стопанство всъщност е отговорно за почти половината от парниковите газове в Нова Зеландия, като значително количество метан се произвежда от емисиите на добитъка – включително кравешки газове.
„Предложението ще подтикне новозеландските фермери да поведат света в намаляването на емисиите, предоставяйки си конкурентно предимство и подобрявайки нашата експортна марка“, твърди Ардърн.
Ако бъде приет, новият данък ще бъде първият по рода си.
Според ABC News обаче фермерите не са толкова запалени по новия данък, колкото законодателите.
Всъщност Федерацията на фермери – основната лобистка група на селскостопанската индустрия в Нова Зеландия – казват, че новият данък „ще разкъса червата на хората от малките градове в страната“.
„Нашият план бе да помагаме на фермерите да се занимават със земеделие“, казва президентът на Федерацията Андрю Хогард. Новият данък, добавя той, вместо това ще ги накара да продават фермите си „толкова бързо, че дори няма да чуете кучетата да лаят отзад в камиона, докато профучават“.
Членове на консервативната партия ACT също се противопоставят на данъка, твърдейки, че той всъщност ще влоши въглеродните емисии, като премести земеделието в други страни, които са по-малко ефективни в тази посока.
От икономическа гледна точка също земеделието е масивна индустрия в Нова Зеландия, особено млечните продукти. Селското стопанство всъщност е толкова огромно, че броят на кравите в страната е двойно по-голям от броя на хората — 10 милиона крави на населението от 5 милиона.
В страната има и 26 милиона овце.
Един голям недостатък на данъка обаче е, че фермерите в Нова Зеландия могат да отнесат потенциална загуба от 5% от общата си печалба.
„Ако се приложи този данък, ще се появят много хора, за които това е твърде много и пречи на способността им да имат достоен живот“, казва Хогард. „Просто все повече и повече цели общности спираловидно ще изоставят бизнеса и ще се обезлюдяват, наистина.“
Големият брой добитък в страната води до опасения относно екологичните щети от метана и азотния оксид, открити в урината на животните.
И докато предложеният данък може да е първият такъв върху емисиите от добитъка, той идва като част от по-голям глобален акцент върху парниковите газове, произведени от фермите.
Чарлз III, крал на Нова Зеландия (сниман в Нова Зеландия)
През 2020 г. Европейският съюз стартира своята „Food to Fork Strategy“ – мултинационална стратегия за намаляване на въглеродните емисии и за по-здравословна почва, което също ще направи фермите по-устойчиви на суши и наводнения. Целта е да се намали загубата на хранителни вещества в почвата с 50% чрез намаляване на употребата на химически пестициди и торове в цяла Европа.
„Фермерите вече изпитват въздействието на изменението на климата с по-чести суши и наводнения“, казва министърът на земеделието на Нова Зеландия Деймиън О’Конър. „Поемането на водеща роля по отношение на селскостопанските емисии е добро както за околната среда, така и за нашата икономика.“
Наред с това Нова Зеландия се ангажира да намали емисиите на парникови газове и да направи страната въглеродно неутрална до 2050 г., с допълнителни планове за намаляване на емисиите на метан от селскостопански животни с до 47% до същата година.
Ако предложеният данък бъде приет, фермерите ще трябва да започнат да плащат през 2025 г., но правителството все още не е посочило колко действително ще дъбе той.
Политиците обаче заявяват, че събраните средства ще бъдат използвани за плащане за изследвания и нови технологии, които ще намалят емисиите парникови газове, и ще плащат на фермерите, за да ги насърчат да възприемат щадящи климата практики.