Мъжките и женските мозъци се различават още от раждането

| от |

Според ново проучване структурните различия между мъжкия и женския мозък се проявяват още от най-ранните дни на живота. Изследователите установяват, че дори при малките бебета женските мозъци имат повече сиво вещество, а мъжките – повече бяло вещество, както и по-голям обем.

„Открихме, че няколко от половите различия, които в минали изследвания са били наблюдавани при по-големи деца и възрастни, са налице още при раждането“, казва първият автор Юмна Хан, докторант в Центъра за изследване на аутизма към Университета в Кеймбридж. „Това подчертава, че тези различия са налице още от самото начало на живота и вероятно се появяват пренатално.“

В изследването са използвани данни от проекта „Развиващ се човешки конектом“, който включва близо 1000 ядрено-магнитни сканирания, направени на новородени деца, повечето от които през първите няколко дни от живота им.

Connectome

Конектом – изчерпателна карта на невронните връзки в мозъка

„Досегашното събиране на данни от ЯМР на новородени и адаптирането на техниката за анализ на ЯМР към мозъка на новородените беше невероятно предизвикателство“, обяснява Хан. Една от причините за това е, че за да се получи ясно и точно сканиране, е необходимо субектът да се държи много неподвижно, нещо трудно при новородените.

„В резултат на това за мозъка на новородените се знае малко, което оставя много въпроси, като този, без отговор. Тъй като бебетата бяха сканирани толкова скоро след раждането, успяхме да определим какви полови различия са налице още в началото на живота им, което ни позволява да разберем до каква степен пренаталните фактори влияят върху половите различия в мозъка на етап, на който постнаталните фактори на околната среда като половата социализация са минимални към никакви.“

Окончателната извадка за това проучване, след като са приложени редица критерии, е 514 бебета, от които 236 жени и 278 мъже. От тях 56,8 % са сканирани през първата седмица от живота им. „Това е най-мащабното подобно проучване до момента“, коментира ръководителят на изследването д-р Алекс Цомпанидис в изявление.

Установява се, че общият обем на мозъка е средно по-голям при бебетата от мъжки пол, дори когато се вземе предвид теглото при раждане. Непрекъснато се появяват сведения, че мъжките мозъци са по-големи, но това проучване потвърждава, че тази разлика е налице през целия живот.

След като се взема предвид общият обем на мозъка, е установено, че жените имат средно повече сиво вещество. Тази мозъчна тъкан се състои предимно от клетъчните тела на невроните, включително ядрата и всички органели, от които те се нуждаят, за да функционират. По-голямата част от сивото вещество образува външния слой на мозъка, мозъчната кора, но има и джобове по-навътре.

За разлика от тях мъжете имат средно повече бяло вещество. Тази тъкан е съставена от дългите аксони, които излизат от невроните, малко като електрически кабели. Именно чрез аксоните клетките в отдалечени области на мозъка могат да създават връзки.

Наблюдават се и някои съществени разлики в специфични области на мозъка. Като цяло обаче посланието е, че различията, които обикновено се наблюдават в мозъците на по-големи деца и възрастни, сега вече са доказани още от раждането.

Но какво всъщност означават тези открития?

Въпросите за възможните разлики между мъжкия и женския мозък се задават от векове. Изследванията дали полът влияе на устройството на мозъка неизбежно водят до теории за това как това може да се отрази на функциите му – дали мъжете и жените мислят различно вследствие на това как са устроени мозъците ни?

Но Хан обяснява, че това всъщност не е правилният начин да се мисли за изследването. „Мозъкът не е „полово диморфен“ по начина, по който са репродуктивните органи. Мозъците на мъжете и жените повече си приличат, отколкото се различават, и е важно разликите да не се преувеличават или преекспонират.“

„Всички полови различия, които сме наблюдавали тук, са просто в средните стойности за групата и може да не се отнасят за всеки отделен мъж или жена.“

Нещо повече, да се разбере как работи един толкова сложен орган не е просто въпрос да се свържат наблюдения на структурата му с определени функции: „За да се разбере напълно значението на тези открития, е важно в бъдещи проучвания да се провери директно дали има някакви връзки между половите различия в структурата на мозъка при раждането и когнитивните и поведенческите резултати“, казва Хан.

Има някои подсказки по тази тема от предишни проучвания. Хан обясни, че женските мозъци може да имат повече сиво вещество, за да компенсират по-малкия си общ обем, докато мъжките мозъци може да се нуждаят от повече бяло вещество, за да свържат всички части на по-големите си мозъци.

„Но отново,“ заключава Хан, „за бъдещите изследвания ще бъде много важно да се проверят директно тези съждения.“

Някои от тези изследвания могат да се съсредоточат върху невроразнообразието, като помогнат на учените да разберат защо например аутизмът се диагностицира по-често при мъжете, отколкото при жените – а това не е единствената област, в която наблюдаваме различия в диагностиката, основани на пола.

Стремежът да се определят основните разлики между мъжкия и женския мозък е труден. Водят се спорове за гледни точки, които някои определят като псевдонаука – понякога с примес на женомразство. Истинската картина е много по-сложна и нюансирана, отколкото мнозина биха искали – но нюансите обикновено правят нещата още по-интересни.

 
 
Коментарите са изключени за Мъжките и женските мозъци се различават още от раждането

Повече информация Виж всички