Кой е най-интелигентният вид змия?

| от |

Интелигентността на животните е сложна и горещо обсъждана тема; дори се водят спорове относно чувствеността на някои видове и способността им да имат поток от мисли. Но когато се провеждат експерименти в тази посока, рядко се обръща внимание на змиите. Защо? И къде се намират те в спектъра на животинската интелигентност?

Змиите са една от най-плодовитите и древни групи влечуги, като въпреки че са студенокръвни, са в състояние да виреят на всеки континент с изключение на Антарктида. Най-старите им вкаменелости (за които знаем) датират приблизително отпреди 143 и 167 милиона години, което говори, че тези влечуги са съществували както на сушата, така и в морето много по-дълго от който и да е от човешките ни прародители. Така че ако разглеждаме интелигентността във връзка с разпространението, издръжливостта и дълголетието, змиите са на едно от първите места.

Ако пък гледаме по-традиционни умения за обработка на информация, кралската кобра е смятана за зубъра в света на змиите.

Indiancobra

Доскоро се смяташе, че кралската кобра от рода Ophiophagus (от гръцки – „змиеядец“), е само един вид (Ophiophagus hannah), но сега се установи, че всъщност има четири различни вида – нито един от които всъщност не е истинска кобра, тъй като не е част от рода Naja.

Кралската кобра със своята дължина от 5,6 метра е най-дългият вид отровна змия и се среща в по-голямата част на Азия – от Индия и Китай до Филипините и островите Сунда. Силно отровни, кобрите произвеждат невротоксин, който парализира нервната система като с едно ухапване е достатъчно, за да убие възрастен слон или 20 души.

Въпреки че могат да изправят 1/3 от тялото си и да погледнат възрастен човек в очите, кралските кобри, както и повечето видове змии, са пословично срамежливи, предпазливи и, както споменахме, изненадващо интелигентни.

Като активни ловци те използват големия си мозък, за да преследват стратегически плячката си понякога в ансамбъл с други отровни змии. Макар официалните изследвания на интелигентността им да са малко, по непотвърдени данни те са способни да запомнят заобикалящата ги среда, своите гледачи (ако се отглеждат в плен) и дори прости задачи.

Кралските кобри са и единственият известен вид змии, които строят гнезда за малките си, като използват листа и растителност. Въпреки това, докато стратегическият им стил на ловуване и изграждането на гнезда са доста уникални за змийските видове, способността им да запомнят хора, места и рутинни действия е сравнително често срещана при змиите.

Видовете активни ловци, много от които попадат в същото биологично семейство като кобрите (Elapidae), обикновено показват сходни нива на интелигентност, когато става въпрос за лов. Техните по-послушни събратя, които ловуват от засада, обаче компенсират липсата на ловна интелигентност, като са добре приспособени към промените в околната среда.

Разпространена техника сред гледачите на змии е да почукват леко по оградата на клетката, за да се научи змията кога да очаква храна – което повечето змии успяват да научат сравнително бързо. Всеки, който е отглеждал или прекарвал време с повечето видове змии, знае, че те са в състояние да разпознават хора, места и рутинни действия също толкова добре, колкото и всяка кралска кобра.

Въпреки това голяма част от непотвърдените доказателства колко са умни кобрите се основават само на мнения и усещания – те изглеждат умни и изглеждат така, сякаш имат мозък зад очите си – нещо, което определено не може да се каже за всички видове змии…

 
 
Коментарите са изключени за Кой е най-интелигентният вид змия?

Повече информация Виж всички