Бихте ли опитали най-опасното сирене на света?

| от |

Сиренето е мляко, което е ферментирало и отлежало като процесът е контролиран, за да се осигури правилния баланс между бактериалната активност и вкуса. Някои традиционни подходи за производство обаче преминават границите на безопасното за консумация от човека – а може би най-обсъжданият пример е казу марзу.

Казу марзу е деликатес, който произхожда от Сардиния. Той има малко на консистенция на бъркано яйце и се създава с помощта на червеи, които са съвсем живи и скачат в питата, когато тя се яде от хората.

Piophila casei

Ларвите са от мухата Piophila casei и са доста активни като са способни да скачат на 15 см във въздуха. Те се смятат, разбира се, за вредни в хранително-вкусовата промишленост… Но като детритояди са доста полезни в съдебни разследвания, а апетитът им към сиренето ги прави ключови за създаването на казу марзу.

Според Университета на Флорида те често са причина за чревна миаза – неприятно състояние, при което ларвите се настаняват в храносмилателната система. „Чревната миаза се появява, когато яйцата или ларвите на мухите, които преди това са се отложили в храната, се погълнат и оцелеят в стомашно-чревния тракт“, обяснява Центърът за контрол и превенция на заболяванията. „Някои заразени пациенти са безсимптомни, други имат болки в корема, повръщане и диария.“

Поради тази причина казу марзу често е обявявано за „най-опасното сирене в света“, но въпреки това Вивиен Нунис от Би Би Си разказва, че в Сардиния то е деликатес, на който се наслаждават от хиляди години. Самата Нунис не се притеснява да го опита и описва вкуса като: „Много силен и малко тръпчив. Много е приятен, прилича на пармезан. Изобщо не забелязах червеите.“

Обичайното производство на сирене включва загряване на млякото и добавяне на бактериални култури и ензими за ферментация на млечните продукти, но при казу ферментацията се подпомага от червеите. Питата се разрязва, за да се даде възможност на мухите да снесат яйцата си, и когато ларвите се появят, те започват да го ферментират.

Според Атлас Обскура за производството му се използва овче мляко.

 
 
Коментарите са изключени за Бихте ли опитали най-опасното сирене на света?

Повече информация Виж всички