На тези от нас, които имат братя и сестри, сигурно поне веднъж им е минавала през ума мисълта, че родителите ни тайно предпочитат един от тях пред останалите. Но това не може да е вярно, нали? Ами всъщност е – и сега ново изследване също така изследва какво може да направи едно дете фаворит.
За целта д-р Александър Йенсен, доцент в университета „Бригъм Йънг“, и Маккел Йоргенсен-Уелс, дипломант в Западния университет, комбинират данни от над 19 000 участници в 30 рецензирани статии в списания и дисертации/тезиси и 14 бази данни.
След това ги анализират за характеристики у децата, които биха могли да ги превърнат във фаворит, като разглеждат и начините, по които родителите проявяват това фаворизиране.
Някои от резултатите изненадали дуото: те очакват майките да предпочитат дъщерите, а бащите – синовете, но вместо това установяват, че и двамата родители са по-склонни да предпочитат дъщерите. Изследователите също така прогнозират, че екстраверсията намява вероятността детето да бъде фаворизирано, но в крайна сметка се оказва, че тя няма ефект.
„Изглежда, че американците особено ценят екстравертните хора, но в рамките на семействата това може да има по-малко значение“, казва Йенсен в изявление.
Като цяло Йенсен и Йоргенсен-Уелс установяват, че „родителите може да са по-склонни да се отнасят относително благоприятно към дъщерите, работливите деца и слушащите ги деца. Родителите може също така да са склонни да предоставят повече свобода и самостоятелност на по-големите“.
Ако се надявате, че току-що сме ви предоставили перфектната рецепта за това как да се оформите като любимо дете, ще останете разочаровани. Изследователите установяват, че децата, които са работливи и мирни, са склонни да получават по-благосклонно отношение, но това не означава, че между двете има категорична връзка.
„Важно е да се отбележи, че това изследване е корелационно, така че то не ни казва защо родителите фаворизират определени деца“, казва Йенсен.
Макар че е лесно да погледнем на подобни изследвания с известно пренебрежение, изследователите искат да споменат, че фаворизирането на децата, умишлено или не, може да има значително въздействие върху тях. В настоящото проучване те посочват предишни изследвания, които показват, че по-малко облагодетелстваните мачугани могат да завършат с по-лошо психично здраве и взаимоотношения с други членове на семейството.
„От десетилетия изследователите знаят, че различното отношение от страна на родителите може да има трайни последици за децата“, казва Йенсен. „Разбирането на тези нюанси може да помогне на новите родители и клиниците да разпознаят потенциално вредните модели на поведение. Изключително важно е да се гарантира, че всички деца се чувстват обичани и подкрепяни.“