Първата пълна трансплантация на гръклян

| от |

59-годишен мъж от Масачузетс е първият известен човек, на когото е направена пълна трансплантация на ларинкс, докато има активен рак. Марти Кедиан се присъединява към много кратък списък от хора, които са претърпели такава операция в миналото, като хирурзите от клиниката „Майо“ в Аризона се надяват, че скоро процедурата ще може да се предлага на повече хора, които са загубили гласа си заради рак.

Gray386

Понякога наричан „гръклян“, ларинксът е малка, тръбовидна структура, която се намира над трахеята и пред хранопровода. Той има редица важни функции, като съдържа както гласните струни, така и епиглотиса, който предотвратява навлизането на храна и течности в трахеята.

„В случаите на рак на ларингса може да се наложи хирургично му отстраняване, което може да има, както предполагате, значителни последствия“ – обяснява в доклада си медицинският екип, извършил неотдавнашната операция: „Тези пациенти може да не могат да живеят без тръби за трахеостомия и за гастростомия, както и да загубят способността си да общуват вербално.“

Решението може да бъде трансплантация на ларингс, но операцията е сложна за изпълнение и резултатите са трудни за прогнозиране. По тази причина само няколко души по света са се подлагали на тази операция, като само двама от тях са в САЩ – един през 1998 г. и един през 2012 г.

Екип от клиниката „Майо“ сега провежда клинично изпитване, за да проучи по-добре потенциала на тази операция. Кедиан е първият пациент, който получава трансплантацията си – на 29 февруари 2024 г. Неговият случай се различава от предишните два в страната по един основен начин – той е имал рак, докато и двамата предишни реципиенти са претърпели увреждане на ларинкса.

На Кедиан са били извършени няколко процедури за отстраняване на рака и запазване на функцията на ларинкса, но те са му причинили затруднения в говора и преглъщането и е имал нужда от трахеостома.

Едно от опасенията при извършването на тази трансплантация при пациенти с рак е необходимостта от приемане на лекарства против отхвърляне чуждия орган. А тъй като тези медикаменти потискат имунната система, съществува риск ракът да се върне. В случая на Кедиан обаче имало и точка в негова полза – той вече приемал имуносупресори след бъбречна трансплантация и било преценено, че те няма да окажат влияние върху вида рак на ларинкса, който имал – хондросарком.

Необходими са 10 месеца чакане, преди да се намери донорски ларинкс с подходящ размер, след което трансплантацията е извършена от екип хирурзи в рамките на 21-часова процедура. Използвана е новаторска микрохирургия, за да се свържат отново нервите, които помагат да се контролира преглъщането и движението на гласните струни.

Три седмици след процедурата Кедиан успява да каже първата си дума: „Здравей“ („Hi“, на английски, разбира се). Оттогава той отново се е научил да преглъща, а говорът му продължава да се подобрява.

„С всеки изминал ден става все по-добре“, казва самият Марти той пред АП. „Натискам се да го направя по-бързо, защото искам тези тръби да се махнат от мен, да се върна към нормалния живот“.

От момента, в който за първи път е диагностициран с рак на ларинкса, Кедиан се страхува да не загуби гласа си. „Обичам да говоря с хората навсякъде, където отида, а просто не можех. Чувствах се странно и не исках да излизам никъде“, казва той в изявлението си.

„Исках това, за да мога да говоря и да дишам нормално с внучката си. Искам да й чета приказки за лека нощ със собствения си глас.“

Макар като цяло да е доста рядък вид рак, с 184 615 случая в световен мащаб през 2020 г., ракът на ларинкса е най-голямата причина за увреждания, водещи до отстраняване на този орган. За хирургичния екип трансплантациите дават надежда за много по-добро качество на живот на техните пациенти.

„Хората трябва да запазят гласа си“, казва Кедиан пред АП. „Искам хората да знаят, че това може да се направи.“

 
 
Коментарите са изключени за Първата пълна трансплантация на гръклян

Повече информация Виж всички