Кой е най-старият постоянно обитаван град в света?

| от |

В определен момент от човешката история нашите предци са решили да се урбанизират и са си направили селца, градчета и паланки, в които да живеят и работят. Някои от тези древни културни и икономически центрове са запазени и до днес като никога не са спирали да подслоняват предци.

Но кой от тях е най-старият?

Ами не е лесно да се отговори – тези градове са на хиляди години, така че точното определяне на тяхната история е трудно – но ето някои от претендентите.

Йерихон, Палестина

PikiWiki Israel 15250 Jericho

Йерихон е на около 11 000 години и е основен кандидат за най-стария оцелял град. Археологическите данни сочат, че в района е имало редица селища през последните хилядолетия, като се смята, че части от града и прочутите му стени са били построени около 9000 г. пр. н. е.

Със сигурност това е най-старият град в света с крепостни стени, но дали е бил обитаван непрестанно, е друга тема. Според някои източници е бил изоставен за период от векове.

Трябва да отбележим, че тези древни постройки не се намират в днешен Йерихон, а в Телл ес-Султан, на около 2 км северно от днешния център на града.

Дамаск, Сирия

PikiWiki Israel 15250 Jericho

Доказателствата за човешкото присъствие в сирийската столица също има от хилядолетия – разкопки в покрайнините на града показват, че обектът на световно наследство е бил населен още 8000-10 000 г. пр. н. е., според ЮНЕСКО.

Вероятно обаче той не се превръща в град веднага – основан едва през третото хилядолетие пр. Хр.

Алепо, Сирия

Mosques and minarets of Aleppo, Syria.

В Сирия се намира и Алепо, където има свидетелства за човешка цивилизация, които датират от X в. пр. н. е. Що се отнася до това кога най-големият град в страната е станал постоянно населен, не е толкова ясно, въпреки че някои предполагат, че може би е бил обитаван още от шестото хилядолетие пр. н. е.

Знаем, че поне през второто хилядолетие пр. н. е. е бил кошер на дейност, разположен между няколко важни търговски пътя.

Фаюм, Египет

Първоначално основан от древните египтяни като Шедет и известен на гърците като Крокодилополис, Фаюм е разположен на река Нил на около 100 км южно от днешната столица Кайро.

Има данни, че хора са живели там още през 7200 г. пр. н. е., като първата земеделска общност се появява по някое време през шестото хилядолетие пр. н. е., което го прави най-старият град в Египет и едно от най-старите селища в Африка.

Сред другите изтъкнати претенденти са Библос в Ливан, който може да се похвали с непрекъснато население от 5000 г. пр. н. е.; Бейрут, също в Ливан, който е урбанизиран около 3000 г. пр. н. е.; и Суза в Иран, който се е превърнал в голям град между 4000 и 5000 г. пр. н. е.

Може и да нямаме категоричен отговор на въпроса кой е най-старият непрекъснато обитаван град в света, но можем да ви кажем кой е най-старият град в Америка – той е по-стар от самите САЩ и ще го откриете във Флорида.

 
 
Коментарите са изключени за Кой е най-старият постоянно обитаван град в света?

Повече информация Виж всички