Дали оръжията не са начин за компенсация при мъжете?

| от | |

В началните сцени на филма „Голдфингър“ от 1964 г. Джеймс Бонд е попитан защо винаги носи пистолет. Неговият ясен и изненадващо самоироничен отговор е: „Имам лек комплекс за малоценност.“

Това е познат стереотип: оръжията, както гласи популярното схващане, са заместител на пенисите – и мъжете, които ги притежават, вероятно просто компенсират нещо. Това не е само троп във филмите: той се появява в съжденията на Фройд, в заглавията на вестниците, дори в уж строги „научни изследвания“.

Има само един проблем: според нов анализ на Тексаския университет в Сан Антонио Хил, той е изцяло наобратно.

„Оръжията очевидно са фалически символи. Оръжията ясно се асоциират с мъжествеността“, пишат авторите. „Въпреки това […] психосексуалната теория за притежаването на оръжие последователно се проваля в твърдението си, че мъжете, които имат проблеми с пениса си или са недоволни от него, са по-склонни да се сдобият с оръжие като средство за компенсация.“

Резултатите идват от анализ на данни, събрани от над 1800 мъже в проучването „Мъжественост, сексуално здраве и политика“ през 2023 г. – извадка от всичките 50 щата на САЩ.

„Основната цел на проучването е да документира по емпиричен начин пресечната точка на мъжествеността, сексуалното здраве и политиката в Съединените щати“, се обяснява в пролога му – то обхваща всякакви въпроси, свързани с начина на живот, от чувствата ви за размера на пениса, през статуса ви на работа, до психичното здраве и дори до това колко сте готини и приятни.

Пита се и за притежанието на оръжие. И ако трябва да бъдем честни, резултатите са до голяма степен такива, каквито бихте очаквали: по-възрастните мъже, родените в САЩ мъже, хетеросексуалните мъже и мъжете, които живеят в селски или южни райони, са по-склонни да притежават оръжие; мъжете с висше образование, които са получили по-високи оценки за „социална желателност“, са склонни да притежават по-малко оръжие.

Но имаше и една изненада – поне за някои. „Вероятността да притежават оръжие […] е по-малка за мъжете, които са по-недоволни от размера на пениса си“, се казва в проучването. „Всъщност всяко увеличение с една единица на неудовлетвореността от размера на пениса намалява шансовете за притежаване на каквото и да е оръжие с 11% […] и шансовете за притежаване на пушка от военен тип с 20%.“

Знаем какво си мислите – не може да се вярва на хората, особено за чувствителна тема като тази…

И не грешите. „Въпреки че контролираме пристрастието към социалната желателност, мерките на пениса се основават на самоотчети, а не на преки измервания“, казва пред PsyPost Терънс Хил, професор по социология и демография и първи автор на изследването. Съществуват и ограничения, присъщи на дизайна на проучването: то не може да прави никакви заключения за причинно-следствената връзка и не как моделите на притежание на оръжие могат да се променят с течение на времето.

Всъщност намирането на някакво обяснение за резултатите може да се окаже трудно – или дори невъзможно. „Тъй като няма теория за това защо мъжете с по-големи пениси е по-вероятно да притежават оръжия, ние не вярваме, че тази връзка е реална“, казва Хил. „С други думи, смятаме, че тази връзка вероятно е лъжлива или се дължи на фактори, които не сме отчели в нашето проучване.“

Но това не означава, че Хил и колегите му не могат да спекулират. „Например, връзката […] може да се дължи на факта, че мъжете с по-високи нива на тестостерон обикновено имат по-големи пениси и са по-склонни да участват в рисково поведение“, предполага той.

„В бъдеще бихме искали да получим финансиране, за да оценим официално нашата тестостеронова хипотеза. Имаме предвид и други проекти, които проверяват други приети за даденост предположения за оръжията.“

 
 
Коментарите са изключени за Дали оръжията не са начин за компенсация при мъжете?

Повече информация Виж всички